1.1 Rozwój regionalnego potencjału B+R (5)

Wersja do druku Poleć znajomemu
13.05.2024, 08:39

Zarząd Województwa Podlaskiego jako Instytucja Zarządzająca programem Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach: Priorytetu I Badania i innowacje - Działania 1.1 Rozwój regionalnego potencjału B+R - Typ: Projekty B+R przedsiębiorstw: 1a działalność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw oraz ich konsorcjów, 1b rozwój infrastruktury B+R przedsiębiorstw - Numer naboru: FEPD.01.01-IZ.00-003/24

Informacje o naborze FEPD.01.01-IZ.00-003/24

Planowany termin rozstrzygnięcia naboru

listopad 2024 r.

Miejsce składania wniosków

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Departament Innowacji i Przedsiębiorczości
ul. Poleska 89
15-874 Białystok

Sposób składania wniosków

Wnioski o dofinansowanie projektów oraz załączniki składane są wyłącznie w wersji elektronicznej za pomocą aplikacji WOD2021 w centralnym systemie teleinformatycznym na stronie: https://wod.cst2021.gov.pl. Nie jest składana wersja papierowa. Instrukcje użytkownika aplikacji dostępne są na stronie:  Pobierz poradniki, publikacje i instrukcje - Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 (funduszeuepodlaskie.eu)

W dniu rozpoczęcia naboru ION udostępni formularz wniosku o dofinansowanie projektu w aplikacji WOD2021, aby potencjalny Wnioskodawca mógł go wypełnić, a następnie złożyć wniosek w trakcie trwania naboru.
Nabór wniosków trwa od 10 maja 2024 r. (od godz. 14:00) do 26 czerwca 2024 r. (do godz. 23:59).

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

W ramach naboru uprawnione do aplikowania są:

  • przedsiębiorstwa – bez względu na status: mikro-, małe, średnie, duże;
  • konsorcja przedsiębiorstw z udziałem mikro-, małych, średnich, dużych przedsiębiorstw.
  • konsorcja przemysłowo-naukowe, w szczególności z udziałem: organizacji badawczych.

Liderem konsorcjum może być wyłącznie przedsiębiorstwo.

Wsparcie dużych przedsiębiorstw w zakresie badań naukowych i innowacji, możliwe jest pod warunkiem gdy projekt wiąże się ze współpracą z MŚP i zapewnia efekt dyfuzji innowacji, przy czym priorytetowo traktowane będą projekty w zakresie badań naukowych i innowacji wdrażających cele Europejskiego Zielonego Ładu.

Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?

Przedmiotem naboru jest wybór do dofinansowania projektów, które najbardziej przyczynią się do osiągnięcia celów FEdP 2021-2027 oraz celu szczegółowego (i) Priorytetu I, którym jest rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii. Postępowanie prowadzone jest dla typu projektu: Projekty B+R przedsiębiorstw: 1a działalność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw oraz ich konsorcjów, 1b rozwój infrastruktury B+R przedsiębiorstw.

Wsparcie będzie kierowane na projekty wpisujące się w regionalne inteligentne specjalizacje.Projekt musi być realizowany w obrębie obszarów wskazanych w „Planie rozwoju przedsiębiorczości w oparciu o inteligentne specjalizacje województwa podlaskiego na lata 2021-2027+ (RIS3 2027+)”. Wnioskodawca powinien przedstawić informacje wskazujące na powiązanie przedmiotu projektu i jego wpływ na rozwój konkretnych obszarów zaliczanych do inteligentnych specjalizacji z obszaru rdzenia (a więc wskazanych sektorów i ich łańcuchów wartości) lub inteligentnych specjalizacji „wschodzących”, a w przypadku przyczyniania się do rozwoju innych obszarów – należy w sposób rzetelny i jednoznaczny wykazać przewidywane korzyści gospodarcze dla regionu, które będą efektem realizacji projektu.

W ramach niniejszego naboru wsparciem będą objęte projekty B+R przedsiębiorstw obejmujące następujące typy projektów:

1a    działalność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw oraz ich konsorcjów –  badania przemysłowe i prace rozwojowe, zgodnie z definicją określoną w Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 651/2014, lub wyłącznie prace rozwojowe.

Wsparciem nie będą objęte badania podstawowe. Elementem projektów może być uzyskanie i ochrona własności intelektualnej wytworzonych/uzyskanych w ramach projektu rozwiązań.Wyłącznie w przypadku MŚP (nie dotyczy dużych przedsiębiorstw) elementem projektu może być wdrożenie wyników tych prac, przy czym komponent wdrożeniowy musi stanowić mniejszość wydatków kwalifikowalnych projektu. Wsparcie na wdrożenie będzie realizowane w formie dotacji warunkowej zgodnie z załącznikiem nr 6a do Regulaminu.Premiowane będą projekty realizowane przez konsorcja przedsiębiorstw lub konsorcja przemysłowo-naukowe.

1b    rozwój infrastruktury B+R przedsiębiorstw – tworzenie lub rozwój infrastruktury B+R przez inwestycje w aparaturę, sprzęt, WNiP i inną niezbędną infrastrukturę, która służyć będzie prowadzeniu prac na rzecz tworzenia innowacyjnych produktów i usług.

Wymogiem w przypadku tego typu projektu jest przedstawienie informacji dotyczących zakresu badań przemysłowych lub prac rozwojowych, które przedsiębiorstwo zamierza realizować na utworzonej infrastrukturze, a także zdolności przedsiębiorstwa do realizacji prac B+R (potencjału kadrowego, doświadczenia, potencjału infrastrukturalnego), a tym samym zobowiązanie do ich realizacji.

Uzupełnieniem projektów typu 1a lub 1b może być podnoszenie kompetencji pracowników i osób zarządzających, w szczególności z zakresu: prac B+R, komercjalizacji wyników prac B+R, transferu technologii, ochrony własności intelektualnej oraz obszarów powiązanych z tematyką badań i innowacji.Elementem projektów z zakresu B+R będą mogły być także działania związane z zazielenieniem, internacjonalizacją czy cyfryzacją, co powinno się przekładać na zwiększenie efektów realizowanych projektów.Preferowane będą prace B+R+I mające na celu rozwój ekologicznych procesów produkcyjnych oraz efektywnego wykorzystywania zasobów w przedsiębiorstwach.

Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć

Kryteria wyboru projektów zostały określone w Załączniku nr 4 do Regulaminu wyboru projektów.

Finanse FEPD.01.01-IZ.00-003/24

Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia

Maksymalne dopuszczalne poziomy dofinansowania projektu zostały szczegółowo opisane w rozdz. 5 Intensywność wsparcia i finansowanie projektów Regulaminu wyboru projektów.

Jaka jest pula środków na nabór wniosków?

15 000 000,00 PLN

Plik do pobrania

Kolejne kroki do pozyskania dotacji FEPD.01.01-IZ.00-003/24

źródło informacji RSS: portal www.funduszeeuropejskie.gov.pl

ZEFE.ORG - rok założenia 1990 - ponad 30 lat doświadczeń - wartość zrealizowanych projektów - ponad 250 mln zł

ZEFE.ORG - konsulting europejski i pozyskiwanie funduszy europejskich


Działalność Zespołu Ekspertów Funduszy Europejskich ZEFE.ORG obejmuje:

Oferujemy profesjonalne usługi consultingowe:

 

studium przypadku

Instytut Technologii Elektronowych we współpracy z ZEFE.ORG przygotwał studium wykonalności projektu p.t. "Innowacyjne technologie wielofunkcyjnych materiałów i struktur dla nanoelektroniki, fotoniki, spintroniki i technik sensorowych". Budżet projektu wynosi 18 mln zł.

więcej

infolinia ZEFE.ORG
814 608 814

studia wykonalności
wnioski o dotację
dotacje na projekty B+R
dotacje na projekty OZE
pozyskiwanie dotacji
rozliczanie dotacji

doradztwo w pozyskiwaniu funduszy unijnych

KONTAKT

kod matrycowy

kod matrycowy adresu tej strony