2.6 Gospodarka ściekowa

Wersja do druku Poleć znajomemu
29.05.2024, 09:51

Nabór konkurencyjny nr FEDS.02.06-IZ.00-106/24 - inwestycje ściekowe w zakresie VI AKPOŚK w aglomeracjach 10-15 tys. RLM na obszarze ZIT-u Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego

Zarząd Województwa Dolnośląskiego, pełniący funkcję Instytucji Zarządzającej Funduszami Europejskimi dla Dolnego Śląska 2021 – 2027, ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie projektów przeprowadzany w sposób konkurencyjny ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu 2 Fundusze Europejskie na rzecz środowiska na Dolnym Śląsku, Działanie 2.6 Gospodarka ściekowa - ZIT.

Nabór dotyczy inwestycji ujętych w VI obowiązującej Aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (przyjętej przez Radę Ministrów 5 maja 2022 r.) w aglomeracjach na obszarze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego w aglomeracjach priorytetowych co najmniej 10 000 RLM i nie więcej niż 15 000 RLM, niespełniających wymogów dyrektywy ściekowej (Dyrektywa Rady z dnia 21 maja 1991 r. dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych (91/271/EWG).

Informacje o naborze FEDS.02.06-IZ.00-106/24

Planowany termin rozstrzygnięcia naboru

.

Miejsce składania wniosków

Elektronicznie

Sposób składania wniosków

Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem aplikacji WOD2021, dostępnej pod adresem: https://wod.cst2021.gov.pl.Logowanie do systemu WOD2021 w celu wypełnienia i złożenia wniosku będzie możliwe w dniu rozpoczęcia naboru pod adresem https://wod.cst2021.gov.pl.

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

O dofinansowanie w ramach naboru mogą ubiegać się:

• Jednostki samorządu terytorialnego

• Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne Partnerem w projekcie może być tylko podmiot wskazany powyżej.

Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?

Ogłoszony nabór dotyczy następującego typu projektów określonego dla Działania 2.6 Gospodarka ściekowa - ZIT, w  Priorytecie 2 Fundusze Europejskie na rzecz środowiska na Dolnym Śląsku, typ 2.6.A.:Inwestycje ujęte w VI obowiązującej Aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (przyjętej przez Radę Ministrów 5 maja 2022 r.) w aglomeracjach na terenie Dolnego Śląska od co najmniej 2 tys. do poniżej 15 tys. RLM niespełniających wymogów dyrektywy ściekowej (Dyrektywa Rady z dnia 21 maja 1991 r. dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych (91/271/EWG) ,w tym:

- budowa, rozbudowa i modernizacja zbiorczych systemów odprowadzania i oczyszczania ścieków komunalnych dot. oczyszczalni ścieków komunalnych, sieci kanalizacji sanitarnej, zagospodarowania osadów ściekowych, monitoringu. Niniejszy nabór skierowany jest na projekty realizowane na obszarze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego w aglomeracjach priorytetowych co najmniej 10 000 RLM i nie więcej niż 15 000 RLM. 

Wobec powyższego oraz zgodnie z przyjętymi przez Komitet Monitorujący FEDS 2021-2027 kryteriami wyboru projektów, w ramach naboru mogą być wspierane projekty, przyczyniające się do zapewnienia zgodności ww. aglomeracji z wymogami dyrektywy ściekowej, obejmujące swym zakresem:

- budowę, rozbudowę lub modernizację oczyszczalni ścieków (w tym również  infrastrukturę służącą do przeróbki i zagospodarowania osadów ściekowych) która jest niezbędna dla osiągnięcia zgodności z dyrektywą ściekową w zakresie standardów oczyszczania i/lub przepustowości oczyszczalni obsługujących aglomerację,

- budowę nowych sieci kanalizacji sanitarnej na terenie aglomeracji, które nie spełniają wymogu dyrektywy ściekowej w zakresie stopnia skanalizowania (z zastrzeżeniem, iż wydatki na modernizacje sieci kanalizacyjnej są niekwalifikowalne jako nieprzyczyniające się do spełnienia wymogów dyrektywy ściekowej),

- monitoring w zarządzaniu systemem ściekowym jako element uzupełniający ww. zakres projektu. 

Warunki finansowania typu projektu 2.6.A:

- wielkość aglomeracji weryfikowana będzie na podstawie danych ujętych w kolumnie nr 11 „RLM aglomeracji zgodnie z obowiązującą uchwałą” w załączniku nr 3 „Wykaz niezbędnych przedsięwzięć w zakresie budowy i modernizacji urządzeń kanalizacyjnych dla aglomeracji ≥ 2 000 RLM” do VI AKPOŚK (Wnioskodawca zobligowany jest do wskazania we wniosku o dofinansowanie projektu, nr ID oraz nazwę aglomeracji).

Dopuszcza się sytuację, gdy zgodnie z podjętą uchwałą w sprawie wyznaczenia obszaru i granic aglomeracji, doszło do zmiany wielkości/podziału/ łączenia aglomeracji ujętej w obowiązującej w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie projektu AKPOŚK, w związku z czym aktualne dane dotyczące ww. aglomeracji nie są uwzględnione. W takim przypadku (tj. wyłącznie w sytuacji, gdy na skutek zmiany aglomeracji dane będące podstawą do oceny kryterium nie pokrywają się z danymi ujętymi w obowiązującej w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie projektu AKPOŚK) wielkość aglomeracji weryfikowana będzie w oparciu o obowiązującą na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie projektu uchwałę w sprawie wyznaczenia obszaru i granic aglomeracji. W przypadku projektów, których zakres realizowany jest jednocześnie na obszarze kliku aglomeracji, weryfikowana będzie zgodność z kryterium dla każdej z aglomeracji;

- brak spełniania wymogów dyrektywy ściekowej weryfikowany będzie na podstawie danych ujętych w kolumnie nr 34 w ww. załączniku nr 3 do VI AKPOŚK („Aktualne warunki zgodności z dyrektywą 91/271/EW - spełnienie łącznie 3 warunków zgodności z dyrektywą - art. 3, 4, 5.2 oraz 10”);

- zakres inwestycji prowadzący do osiągnięcia zgodności z dyrektywą 91/271/EWG, w przypadku: budowy nowej sieci kanalizacji sanitarnej  - jest możliwa do dofinansowania jeżeli jej realizacja odbywa się na terenie aglomeracji wskazanej w obowiązującej w dniu złożenia wniosku Aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych jako niespełniającej wymogu w zakresie stopnia skanalizowania wynikającego z dyrektywy 91/271/EWG (tzn. aglomeracja w  załączniku nr 3  do AKPOŚK pn. „Wykaz niezbędnych przedsięwzięć w zakresie budowy i modernizacji urządzeń kanalizacyjnych…” – kolumna nr 31 pn. „Warunek I stopień skanalizowania - zgodność z art. 3 dyrektywy” otrzymała notę „0”).Weryfikacji podlega wskazana we wniosku o dofinansowanie projektu wielkość wskaźnika „Długość nowych sieci kanalizacyjnych w ramach zbiorowych systemów odprowadzana ścieków” w odniesieniu do danych ujętych w kolumnie nr 133 pn. „Niezbędne inwestycje mające na celu osiągnięcie zgodności z dyrektywą  - budowa sieci kanalizacyjnej [km]” oraz w kolumnie nr 135 pn. „Niezbędne nakłady mających na celu osiągnięcie zgodności z dyrektywą - budowa sieci kanalizacyjnej [tys. zł]”.

 Zakres inwestycji wykazanej do dofinansowania w ramach konkursów nie może być sprzeczny z zakresem projektu wskazanego w kolumnie 133 i 135.

Dopuszcza się możliwość wystąpienia pewnych rozbieżności i ich zaakceptowania przez IZ FEDS,   jeżeli zostaną przedstawione wiarygodne wyjaśnienia wynikające z np. rozwiązań technicznych, technologicznych.

Akceptowane są także odchylenia w długości planowanej kanalizacji oraz dot. nakładów inwestycyjnych, w tym zgłoszone w ramach projektu do dofinansowania mniejsze wielkości. Większa długość planowanej sieci kanalizacyjnej oraz wysokość nakładów inwestycyjnych wykazana we wniosku o dofinansowanie projektu może być kwalifikowalna jeżeli zgłoszone wielkości wynikają z obmiarów powykonawczych lub z dokumentacji projektowej sporządzonej dla obszarów przewidywanych do skanalizowania zgodnie z obowiązującą w dniu składania wniosku o dofinansowanie projektu AKPOŚK.

Odchylenia takie są możliwe w przypadku, gdy we wniosku o dofinansowanie projektu  zgłaszana jest większa długość sieci kanalizacyjnej, niż to zapisano kolumnie 133, a zakres zgłaszany do wniosku o dofinansowanie projektu wynika z potrzeb, jakie realnie istnieją w danej aglomeracji, a także z ich uszczegółowienia i doprecyzowania na etapie tworzenia dokumentacji technicznej (której wnioskodawca mógł nie posiadać w momencie zgłaszania inwestycji do VI AKPOŚK). Wobec tego analogiczne podejście dotyczy także wysokości nakładów inwestycyjnych wynikających bezpośrednio z zakresu rzeczowego przedsięwzięcia.

Powyższe podejście musi znaleźć uzasadnienie w zakresie wypełnienia przez aglomeracje zobowiązań wynikających z Dyrektywy 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych w zakresie wyposażenia aglomeracji w zbiorcze systemy kanalizacyjne. budowa, rozbudowa lub modernizacja oczyszczalni ścieków możliwa będzie do dofinansowania, jeżeli jest niezbędna dla osiągnięcia zgodności z dyrektywą 91/271/EWG w zakresie wydajności oczyszczalni lub w zakresie standardów oczyszczania ścieków (tzn. aglomeracja  w  załączniku nr 3  do AKPOŚK pn. „Wykaz niezbędnych przedsięwzięć w zakresie budowy i modernizacji urządzeń kanalizacyjnych…” – kolumna nr 32 pn. „warunek II wydajność oczyszczalni - zgodność z art. 10 dyrektywy” otrzymała notę „0” lub kolumna nr 33 pn. „warunek III  standardy oczyszczania  - zgodność z art. 4 i 5.2 dyrektywy” otrzymała notę „0”).Weryfikacji podlega zakres inwestycji wskazany we wniosku o dofinansowanie projektu w odniesieniu do danych ujętych w kolumnie nr 134 pn. „Niezbędne inwestycje mające na celu osiągnięcie zgodności z dyrektywą  - działania na oczyszczalniach ścieków”. 

W przypadku projektów, których zakres realizowany jest jednocześnie na obszarze kliku aglomeracji, weryfikowana będzie zgodność z kryterium dla każdej z aglomeracji.  Jako uzupełniający element projektów dotyczących gospodarki ściekowej (do 25% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu) możliwe jest dofinansowanie wydatków związanych z budową lub modernizacją systemów zaopatrzenia w wodę, tj.: sieci wodociągowej, ujęć wody, stacji uzdatniania wody, zbiorników umożliwiających pozyskiwanie wody pitnej, urządzeń służących do gromadzenia, przechowywania i uzdatniania wody.

Dofinansowanie powyższej infrastruktury dopuszczone będzie w ramach kompleksowych projektów regulujących gospodarkę ściekową, tj. tylko w obszarze aglomeracji, który jest skanalizowany lub będzie w wyniku realizacji tego samego projektu. 

Nie będą finansowane w ramach całego działania 2.6:

–        Zakupy środków transportu oraz specjalistycznych środków transportu;

–        Wydatki dotyczące remontu i/lub przebudowy i/lub modernizacji sieci kanalizacyjnych;–        Wydatki dotyczące budowy, przebudowy, remontu i/lub modernizacji sieci kanalizacji deszczowej;

–        Wydatki dotyczące przyłączy kanalizacyjnych i wodociągowych, zdefiniowanych w pkt. 5 i 6 art. 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, tj.: przyłącze kanalizacyjne - odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej; przyłącze wodociągowe - odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym;

–       Wydatki na remonty i/lub monitoring sieci lub urządzeń wodociągowych.–        Inwestycje/wydatki wymienione w art. 7 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1058 z dnia 24 czerwca 2021 r. z dnia 24 czerwca 2021 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności (w tym wydatki dotyczące maszyn i urządzeń spalających paliwa kopalne).

Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć

Dostępne na stronie naboru.

Finanse FEDS.02.06-IZ.00-106/24

Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia

Maksymalny procent dofinansowania: 70%

Jaka jest pula środków na nabór wniosków?

Alokacja przeznaczona na nabór: 77 847 342 PLN

Plik do pobrania

Kolejne kroki do pozyskania dotacji FEDS.02.06-IZ.00-106/24

 

Towarzystwo Przyjaciół Stężycy

W styczniu 2010 roku Zespół Ekspertów Funduszy Europejskich (ZEFE.org) przy Structum Sp. z o.o. zrealizował na zlecenie Towarzystwa Przyjaciół Stężycy studium wykoności dla tematu pt. „Starorzecze Wisły - atywna rekreacja w Stężycy". Projekt został złożony do współfinansowania przez Unię Europejską w ramach programu RPO Województwa Lubelskiego i został bardzo wysoko oceniony.

Opracowanie zostało wykonane rzetelnie w terminie przewidzianym umową. Polecamy firmę konsultingową Structum Sp. z o.o. z Lublina jako wiarygodnego usługodawcę.

Z poważaniem,

PREZES Towarzystwa Przyjaciół Stężycy
Jarosław Ptaszek

źródło informacji RSS: portal www.funduszeeuropejskie.gov.pl

ZEFE.ORG - rok założenia 1990 - ponad 30 lat doświadczeń - wartość zrealizowanych projektów - ponad 250 mln zł

ZEFE.ORG - konsulting europejski i pozyskiwanie funduszy europejskich


Działalność Zespołu Ekspertów Funduszy Europejskich ZEFE.ORG obejmuje:

Oferujemy profesjonalne usługi consultingowe:

 

studium przypadku

Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK / IIMCB) utworzony na mocy międzynarodowej umowy pomiędzy Rządem RP a UNESCO, jak i dedykowanej ustawy sejmowej z 1997 roku. Na zlecenie MIBMiK w listopadzie 2023 firma consultingowa ZEFE.ORG przygotwała studium wykonalności dla projektu pn. "Infrastruktura Badawcza Molekuł i Komórek (IBMiK)".

Projekt o budżecie ponad 100 mln zł ma na celu wzmocnienie potencjału badawczego i innowacyjnego Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK) oraz pogłębienie współpracy z przedsiębiorstwami, poprzez rozbudowę infrastruktury badawczej oraz podnoszenie kompetencji personelu badawczego w zakresie zarządzania wykorzystaniem powstałej infrastruktury badawczej i transferu technologii.

więcej

infolinia ZEFE.ORG
814 608 814

studia wykonalności
wnioski o dotację
dotacje na projekty B+R
dotacje na projekty OZE
pozyskiwanie dotacji
rozliczanie dotacji

doradztwo w pozyskiwaniu funduszy unijnych

KONTAKT

kod matrycowy

kod matrycowy adresu tej strony