2.8 Gospodarka wodno - ściekowa (1)
ZARZĄD WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGOz siedzibą w Zielonej Górzeul. Podgórna 7 65-057 Zielona Góra jako Instytucja Zarządzająca Programem Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 OGŁASZA NABÓR Nr FELB.02.08-IZ.00-002/24 w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 Priorytet FELB.02 Fundusze Europejskie na zielony rozwój Lubuskiego dla działania: FELB.02.08 Gospodarka wodno – ściekowa TYP Projektu: Projekty z zakresu gospodarki wodno-ściekowej (oczyszczalnie, sieci kanalizacji i wodociągowe, osady ściekowe) w ramach KPOŚK - przedsięwzięcia w ramach aglomeracji 2-15 tys. RLM (wymagające dostosowania do wymogów Dyrektywy ściekowej) oraz miejscowości lub obszarów poniżej 2 tys. RLM (poza KPOŚK). Priorytetem będzie wsparcie inwestycji ujętych w KPOŚK, w zakresie aglomeracji, które nie spełniają wymogów Dyrektywy Rady 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych - aglomeracje od co najmniej 2 tys. RLM do poniżej 10 tys. RLM
Informacje o naborze FELB.02.08-IZ.00-002/24
Planowany termin rozstrzygnięcia naboru
Orientacyjny termin rozstrzygnięcia naboru: IV kwartał 2024 r.Miejsce składania wniosków
Wnioskodawca wypełnia i przesyła wniosek o dofinansowanie projektu wraz z załącznikami wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji WOD2021 w Centralnym Systemie Teleinformatycznym (CST2021), dostępnej na stronie:https://wod.cst2021.gov.pl/
Wniosek należy złożyć na nabór o numerze wskazanym na pierwszej stronie niniejszego Regulaminu.
Za datę wpływu wniosku o dofinansowanie na niniejszy nabór uznaje się datę złożenia(wysłania) wniosku za pośrednictwem aplikacji WOD2021 w terminie wskazanym na pierwszej stronie Regulaminu. Po upływie terminu na składanie wniosku, aplikacjaWOD2021 uniemożliwi przesłanie wniosku do IZ FEWL 21-27.
Sposób składania wniosków
W celu wypełnienia i przesłania wniosku należy zalogować się do systemu CST2021posługując się Instrukcją użytkownika Aplikacji WOD2021, Wnioski o dofinansowanie,WOD Instrukcja użytkownika część ogólna zamieszczoną w paczce dokumentów do16naboru. Sposób logowania do CST2021 został także opisany w prezentacjach pod linkiem https://instrukcje.cst2021.gov.pl/wod/rejestracja-i-logowanie/
Wnioskodawca może wycofać (anulować) wniosek na każdym etapie postępowania – do czasu zakończenia postępowania. Anulowanie wniosku odbywa się w aplikacji WOD2021poprzez wybranie funkcji Anuluj w liście wniosków o dofinansowanie. Anulowanie(wycofanie) wniosku na etapie naboru skutkować będzie tym, że wniosek nie będzie rozpatrywany przez IZ FEWL 21-27. Anulowanie wniosku na etapie oceny jest równoznaczne z rezygnacją z ubiegania się o dofinansowanie, natomiast anulowanie wniosku po zakończeniu oceny, ale przed podpisaniem umowy jest równoznaczne z rezygnacją z podpisania umowy.
Na co i kto może składać wnioski?
Kto może składać wnioski?
Wnioskodawca:
jednostki samorządu terytorialnego (JST) i ich związki,
jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną,
spółki komunalne.
Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?
Nabór dotyczy:
Priorytetu FELB.02 Fundusze Europejskie na zielony rozwój Lubuskiego dla Działania FELB.02.08 – Gospodarka wodno - ściekowa;
Typ I. Projekty z zakresu gospodarki wodno-ściekowej (oczyszczalnie, sieci kanalizacji i wodociągowe, osady ściekowe) w ramach KPOŚK - przedsięwzięcia w ramach aglomeracji 2-15 tys. RLM (wymagające dostosowania do wymogów Dyrektywy ściekowej) oraz miejscowości lub obszarów poniżej 2 tys. RLM (poza KPOŚK).
Kategorii interwencji:
- 062 - Dostarczanie wody do spożycia przez ludzi (infrastruktura do celów ujęcia, uzdatniania, magazynowania i dystrybucji, działania na rzecz efektywności, zaopatrzenie w wodę do spożycia).
- 063 - Dostarczanie wody do spożycia przez ludzi (infrastruktura do celów ujęcia, uzdatniania, magazynowania i dystrybucji, działania na rzecz efektywności, zaopatrzenie w wodę do spożycia) zgodne z kryteriami efektywności.
- 065 - Odprowadzanie i oczyszczanie ścieków.
- 066 - Odprowadzanie i oczyszczanie ścieków zgodne z kryteriami efektywności energetycznej.
W ramach naboru będzie można uzyskać dofinansowanie na realizację projektów:
Podstawą do udzielenia dofinansowania w ramach Programu FEWL 21-27, będą aglomeracje, jak i przedsięwzięcia inwestycyjne (projekt/y), ujęte w obowiązującej Aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczalnia Ścieków Komunalnych (KPOŚK), w zakresie aglomeracji, które nie spełniają wymogów Dyrektywy Rady 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych od co najmniej 2 tys. RLM do poniżej 10 tys. RLM.
Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć
Wybór projektów do dofinansowania odbywa się w oparciu o kryteria formalne,merytoryczne (horyzontalne i specyficzne), środowiskowe przyjęte przez Komitet Monitorujący FEWL 2021-2027.
- Uchwała nr 50/KM FEWL/2024 z dnia 28 lutego 2024 r. w sprawie zatwierdzenia kryteriów wyboru dla Działania 2.8 Gospodarka wodno-ściekowa Typ I - Projektyz zakresu gospodarki wodno-ściekowej (oczyszczalnie, sieci kanalizacji i wodociągowe, osady ściekowe) w ramach KPOŚK - przedsięwzięcia w ramach aglomeracji 2-15 tys. RLM (wymagające dostosowania do wymogów Dyrektywy ściekowej) oraz miejscowości lub obszarów poniżej 2 tys. RLM (poza KPOŚK)dla aglomeracji od co najmniej 2 tys. RLM do poniżej 10 tys. RLM.
- Uchwała nr 29KM FEWL/2023 z dnia 16 listopada 2023 r., zmieniająca uchwałę nr 2/KM FEWL/2023 z dnia 23 maja 2023 r. w sprawie zatwierdzenia kryteriów22środowiskowych mających zastosowanie dla Priorytetu 1, 2, 3, 4, 5, 8 (z wyłączeniem Działań realizowanych w ramach Instrumentów Finansowych) wramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027.
Finanse FELB.02.08-IZ.00-002/24
Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania wynosi:
- 85% całkowitych kwalifikowalnych kosztów projektu i w całości pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).
Jaka jest pula środków na nabór wniosków?
Wartość środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach niniejszego naboru wynosi 60 000 000,00 PLN.
Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Plik do pobrania
- Dotacje FELB dla Lubuskiego - 2021-2027 - nabory wniosków FELB - Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski
- Pozyskiwanie dotacji - wzór wniosku o dotację
- Pozyskiwanie dotacji - oferta ZEFE.ORG
Kolejne kroki do pozyskania dotacji
- Spójrz na wytyczne oraz wzorocowe i przykładowe studia wykonalności
- Przejrzyj listę przygotowanych wniosków aplikacyjnych i studiów wykonalności
- Sprawdź referencje ZEFE.ORG
- Zapytaj ZEFE.ORG o przygotowanie wniosku o dotację dla Twojego projektu
źródło informacji RSS: portal www.funduszeeuropejskie.gov.pl
zobacz więcej: aktualności ekonomiczne i finansowe oraz aktualności o funduszach europejskich.
ZEFE.ORG - rok założenia 1990 - ponad 30 lat doświadczeń - wartość zrealizowanych projektów - ponad 250 mln zł
Działalność Zespołu Ekspertów Funduszy Europejskich ZEFE.ORG obejmuje:
- doradztwo w zakresie funduszy europejskich
- pozyskiwanie funduszy unijnych
- usługi consultingowe dla biznesu (pozyskiwanie dotacji, ebiznes, rozwój pracowników, optymalizacja procesów, ekologia, dotacje na projekty OZE, dotacje na projekty B+R)
- pozyskiwanie grantów i dotacji dla instytucji naukowych
- pozyskiwanie dotacji dla samorządów i stowarzyszeń
- pomoc przy wdrażaniu innowacji (innowacje produktowe, organizacyjne, marketingowe i organizacyjne, zaświadczenia o innowacyjności)
Oferujemy profesjonalne usługi consultingowe:
- doradztwo na etapie tworzenia koncepcji projektu - przygotowujemy wnioski dopasowane do systemu oceny projektów w konkursach - maksymalizujemy punktację projektów i podnosimy szanse na pozyskanie dofinansowania
- pozyskiwanie dotacji
- wykonanie studium wykonalności
- przygotowanie oceny oddziaływania na środowisko
- napisanie wniosku o dotację
- rozliczanie dotacji
- wykonanie analizy ekonomicznej projektu
- wykonanie analiza opłacalności inwestycji lub projektu
- wdrożenie systemów zarządzania jakością ISO, HACCP, BRC, IRIS
studium przypadku
Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK / IIMCB) utworzony na mocy międzynarodowej umowy pomiędzy Rządem RP a UNESCO, jak i dedykowanej ustawy sejmowej z 1997 roku. Na zlecenie MIBMiK w listopadzie 2023 firma consultingowa ZEFE.ORG przygotwała studium wykonalności dla projektu pn. "Infrastruktura Badawcza Molekuł i Komórek (IBMiK)".
Projekt o budżecie ponad 100 mln zł ma na celu wzmocnienie potencjału badawczego i innowacyjnego Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK) oraz pogłębienie współpracy z przedsiębiorstwami, poprzez rozbudowę infrastruktury badawczej oraz podnoszenie kompetencji personelu badawczego w zakresie zarządzania wykorzystaniem powstałej infrastruktury badawczej i transferu technologii.
infolinia ZEFE.ORG studia wykonalności |
||