Dotacje FENIKS - procedura oceny wniosków FENIKS

Wersja do druku Poleć znajomemu

Dotacje FENIKS

Ocena wniosków FENIX - jakie projekty mają największe szanse na uzyskanie dotacji?

 

W jaki sposób można złożyć wniosek o dofinansowanie, czy wersja papierowa jest możliwa?  Wnioski o dofinansowanie wraz z wymaganymi załącznikami składane są wyłącznie przy
wykorzystaniu CST2021 (aplikacja WOD2021). Załączniki do wniosku o dofinansowanie, w tym
wymagane oświadczenia, stanowią integralną część wniosku. Z uwagi na fakt, że załączniki są składane w CST2021, z przyczyn technicznych, poszczególne załączniki nie mogą być większe niż 25MB.
Czy obowiązkowym załącznikiem w ramach działania FENX.01.03 będzie Studium Wykonalności?  Studium Wykonalności będzie wymaganym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie. Częścią Studium Wykonalności będzie m in. arkusz kalkulacyjny zawierający model finansowoekonomiczny (z odblokowanymi, aktywnymi formułami).
Zakres studium jest określony w załączniku nr 4 do Regulaminu wyboru projektów, tj. w Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie, obejmującej także listę i zakres wymaganych załączników do wniosku o dofinansowanie.
Czy znane są już zapisy Umowy o dofinansowanie? Wzory umów o dofinansowanie dostępne są na stronie internetowej pod adresem:
https://www.feniks.gov.pl/strony/dowiedzsiewiecejoprogramie/pobierzwzorydokumentow/#/domyslne=1
a także w Ogłoszeniu o naborze projektów:
https://www.gov.pl/web/nfosigw/fenx0103iw0100123 
Zgodnie z horyzontalnym kryterium rankingującym nr 4 wnioskodawca może uzyskać maks. 2 pkt w dwóch przypadkach:
- gdy zakłada współpracę z partnerami z innych państw, tj. wspólne działania mające bezpośredni związek i wpływ na kształt i realizację inwestycji objętej projektem;
albo
- gdy jest komplementarny do innych projektów realizowanych poza granicami Polski w UE, krajach kandydujących i stowarzyszonych.

Proszę o doprecyzowanie następujących kwestii:
a) czy w celu uzyskania punktów wystarczy nawiązanie współpracy z jednym partnerem zagranicznym?
b) w jaki sposób udokumentować podjętą lub planowaną współpracę z partnerem/partnerami z innych państw, która ma lub będzie miała bezpośredni związek/wpływ na realizację projektu objętego wnioskiem o dofinansowanie?
c) w jaki sposób będzie oceniana komplementarność projektu?
Ad a) W definicji kryterium nie wskazano żadnego ograniczenia liczbowego – wystarczające jest więc wykazanie i potwierdzenie w przeznaczonym do tego miejscu wniosku (tj. sekcja „Dodatkowe informacje”, pytanie: „Czy projekt przewiduje elementy związane ze współpracą z partnerami z innych państw?” (przesunięcie suwaka w prawo oznacza „TAK”), w polu „Uzasadnienie”), że wskazane, wspólne działania mają/miały bezpośredni związek i wpływ na kształt i realizację inwestycji objętej projektem. Ważne jest też, żeby nie był to podmiot wybierany przez wnioskodawcę w trybie zamówień publicznych do realizacji np. usług związanych z przygotowaniem czy realizacją projektu  nie jest to współpraca w rozumieniu niniejszego kryterium.

Ad b) Należy wskazać oficjalny dokument potwierdzający nawiązanie współpracy z partnerem zagranicznym, z którego będzie wynikać, że wspólne działania mają bezpośredni związek i wpływ na kształt i realizację inwestycji objętej projektem (w trakcie oceny wniosku IW może poprosić o skan dokumentu wskazanego we wniosku o dofinansowanie).

Ad c) Podstawą oceny komplementarności projektu będą zawarte we wniosku o dofinansowanie, odpowiednio uwiarygodnione informacje potwierdzające współpracę prowadzącą do realizacji celów dla działania FENX.01.03 określonych w programie FEnIKS 2021-2027.
Projekty komplementarne mają charakter uzupełniający, wykluczający równocześnie powielanie działań i konkurencję. 
Oceniając komplementarność projektu zwracana będzie uwaga na następujące, przykładowe kwestie: czy przy realizacji projektu będą wykorzystywane efekty realizacji innego projektu, czy nastąpi wzmocnienie trwałości efektów jednego przedsięwzięcia poprzez realizację innego; czy projekty są adresowane do tej samej grupy docelowej, tego samego terytorium; czy rozwiązują ten sam problem; czy realizacja jednego projektu jest uzależniona od przeprowadzenia innego przedsięwzięcia;  czy projekt stanowi ostatni etap szerszego przedsięwzięcia lub kontynuację wcześniej realizowanych przedsięwzięć. 
Zgodnie z horyzontalnym kryterium rankingującym nr 4, aby możliwe było uzyskanie 1 pkt. należy wykazać, iż projekt obejmuje wymianę wiedzy i doświadczeń oraz konsultacje, z partnerami z innych państwa w zakresie zagadnień związanych z realizowanymi projektem – w jaki sposób udokumentować współpracę w tym zakresie? We wniosku o dofinansowanie w sekcji „Dodatkowe informacje”, pytanie: „Czy projekt przewiduje elementy związane ze współpracą z partnerami z innych państw?” (przesunięcie suwaka w prawo oznacza „TAK”), w polu „Uzasadnienie” należy krótko przedstawić np.: temat, termin, zakres wymiany doświadczeń, formę (szkolenia, konferencje, spotkania, itp.), głównych uczestników, uzyskane lub spodziewane efekty i ich związek lub wpływ na projekt realizowany w ramach działania FENX.01.03. 

Dotacje i nabory FENIKS

Kolejne kroki do pozyskania dotacji

Plik do pobrania

studium przypadku

Eksperci ZEFE.ORG przygotwali studium wykonalności dla projektu "Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w miejscowości Ryżki". Projekt o budżecie 7,7 mln zł przeszedł do fazy realizacji.

więcej

infolinia ZEFE.ORG
814 608 814

studia wykonalności
wnioski o dotację
dotacje na projekty B+R
dotacje na projekty OZE
pozyskiwanie dotacji
rozliczanie dotacji

doradztwo w pozyskiwaniu funduszy unijnych

KONTAKT

kod matrycowy

kod matrycowy adresu tej strony