Dotacje na instalacje fermentacji bioodpadów i biogazownie

Wersja do druku Poleć znajomemu

Dotacje na instalacje fermentacji bioodpadów i biogazownie oparte na bioodpadach komunalnych to preferowane źródło finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii i inne projekty OZE.

ZEFE.ORG - rok założenia 1990 - ponad 30 lat doświadczeń
Pozyskaliśmy dotacje dla projektów o wartości
ponad 250 mln zł.

Wykonujemy studia wykonalności i analizy ekonomiczne. Pozyskujemy dotacje dla firm, dotacji dla samorządów oraz granty i dotacje dla instytucji naukowych na projekty OZE i projekty B+R.

  • doradztwo na etapie tworzenia koncepcji projektu w oparciu o kryteria wyboru projektów, tak aby maksymalizować szanse na uzyskanie dofinansowania
  • przygotowanie wniosku o dofinansowanie projektów OZE
  • pozyskujemy dotacje na odnawialne źródła energii - projekty OZE
  • przygotowanie studium wykonalności dla projektów OZE
  • przygotowanie analizy kosztów i korzyści
  • przygotowanie wniosku o kredyt ekologiczny
  • przygotowanie wniosku do NFOŚiGW
  • przygotowanie analiz finansowo - ekonomicznych
  • przygotowanie wymaganych załączników (bez dokumentów i zezwoleń formalno – prawnych, technicznych czy informatycznych)
  • pomoc w kompletacji pozostałych załączników oraz złożeniu wniosku o dofinansowanie
  • wsparcie na etapie oceny projektu, bieżący kontakt z instytucją oceniającą w celu wyjaśniania uwagi, odpowiedzi na uwagi, itp.

infolinia (+48) 814 608 814

Dotacje na instalacje fermentacji bioodpadów i biogazownieInstalacja fermentacji bioodpadów to obiekt, w którym zachodzi proces fermentacji beztlenowej materii organicznej, w wyniku którego powstaje biogaz. Biogaz jest mieszaniną gazów, w tym metanu, dwutlenku węgla, azotu i siarkowodoru.

Biogazownia to obiekt, w którym biogaz jest wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej lub ciepła. Biogaz może być również wykorzystywany do produkcji biometanu, który jest gazem ziemnym o czystości 97%.

Instalacje fermentacji bioodpadów i biogazownie mogą być wykorzystywane do przetwarzania bioodpadów komunalnych, takich jak odpady kuchenne, odpady zielone i odpady z selektywnej zbiórki odpadów.

Biogaz jest odnawialnym źródłem energii, które może przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Biogaz jest również źródłem energii, które może być wykorzystywane lokalnie, co może poprawić bezpieczeństwo energetyczne.

Zalety instalacji fermentacji bioodpadów i biogazowni:

  • Zmniejszenie ilości odpadów: Instalacje fermentacji bioodpadów mogą zmniejszyć ilość odpadów komunalnych o około 50%.
  • Produkcja energii: Biogaz może być wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej lub ciepła, co może przyczynić się do zmniejszenia zależności od paliw kopalnych.
  • Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych: Biogaz jest źródłem energii, które nie emituje gazów cieplarnianych.
  • Poprawa bezpieczeństwa energetycznego: Biogaz może być wykorzystywany lokalnie, co może poprawić bezpieczeństwo energetyczne.

Wady instalacji fermentacji bioodpadów i biogazowni:

  • Zapach: Fermentacja bioodpadów może powodować nieprzyjemny zapach.
  • Hałas: Instalacje fermentacji bioodpadów mogą powodować hałas.
  • Wymagania dotyczące lokalizowania: Instalacje fermentacji bioodpadów muszą być zlokalizowane w miejscach, w których nie ma ryzyka zanieczyszczenia wód gruntowych.

W Polsce w 2023 r. funkcjonowało około 20 instalacji fermentacji bioodpadów i biogazowni. W najbliższych latach liczba tych instalacji jest spodziewana do wzrostu, zwłaszcza z powodu uwolnienia środków z KPO, które udostępnią liczne źródła finansowania porojektów OZE w zakresie biogazowni i kompostowni.

Źródła finansownia projektów OZE biogaznowni i kompostowni

W Polsce istnieje kilka źródeł dotacji i finansowania inwestycji w instalacje fermentacji bioodpadów i biogazownie. Wkrótce dostępne będą środki z KPO.

Dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oferuje dofinansowanie dla inwestycji w instalacje fermentacji bioodpadów i biogazownie. W ramach programu "Fermentacja bioodpadów komunalnych" NFOŚiGW oferuje dofinansowanie w wysokości do 85% kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie może być udzielane w formie dotacji lub pożyczki.

Dotacje z Unii Europejskiej na OZE

Unia Europejska oferuje również dofinansowanie dla inwestycji w instalacje fermentacji bioodpadów i biogazownie. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 można uzyskać dofinansowanie w wysokości do 85% kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie może być udzielane w formie dotacji lub pożyczki.

Kredyty i pożyczki komercyjne

Oprócz dotacji, inwestycje w instalacje fermentacji bioodpadów i biogazownie mogą być finansowane również z kredytów i pożyczek komercyjnych. W tym przypadku oprocentowanie kredytu lub pożyczki zależy od indywidualnych warunków finansowych kredytodawcy.

Własne środki inwestora

Ostatnim źródłem finansowania inwestycji w instalacje fermentacji bioodpadów i biogazownie są własne środki inwestora. W tym przypadku inwestor musi dysponować odpowiednim kapitałem własnym, aby sfinansować inwestycję.

W przypadku inwestycji w instalacje fermentacji bioodpadów i biogazowni warto rozważyć wszystkie dostępne źródła finansowania, aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

ZEFE.ORG - rok założenia 1990 - ponad 30 lat doświadczeń - wartość zrealizowanych projektów - ponad 250 mln zł

ZEFE.ORG - konsulting europejski i pozyskiwanie funduszy europejskich


Działalność Zespołu Ekspertów Funduszy Europejskich ZEFE.ORG obejmuje:

Oferujemy profesjonalne usługi consultingowe:

 

więcej »

studium przypadku

Instytut Technologii Elektronowych we współpracy z ZEFE.ORG przygotwał studium wykonalności projektu p.t. "Innowacyjne technologie wielofunkcyjnych materiałów i struktur dla nanoelektroniki, fotoniki, spintroniki i technik sensorowych". Budżet projektu wynosi 18 mln zł.

więcej

infolinia ZEFE.ORG
814 608 814

studia wykonalności
wnioski o dotację
dotacje na projekty B+R
dotacje na projekty OZE
pozyskiwanie dotacji
rozliczanie dotacji

doradztwo w pozyskiwaniu funduszy unijnych

KONTAKT

kod matrycowy

kod matrycowy adresu tej strony