Projekty OZE - biogaz i bioodpady
Biogaz i bioodpady to odnawialne źródła energii, które mają duży potencjał w zakresie produkcji energii elektrycznej i cieplnej. W Polsce w ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania tymi źródłami energii.
Biogaz
Biogaz jest mieszaniną gazów, w tym metanu, dwutlenku węgla, azotu i siarkowodoru. Powstaje w wyniku fermentacji beztlenowej materii organicznej, takiej jak bioodpady, obornik, czy odpady rolno-spożywcze.
Biogaz może być wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej w kogeneracyjnych układach wytwórczych. Kogeneracja to technologia, która pozwala na jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej.
Bioodpady
Bioodpady to odpady pochodzenia organicznego, które mogą ulec biodegradacji. Mogą pochodzić z gospodarstw domowych, gastronomii, przemysłu rolno-spożywczego i innych źródeł.
Bioodpady mogą być wykorzystywane do produkcji biogazu, kompostu, czy nawozów płynnych.
Projekty OZE - biogaz i bioodpady
W Polsce realizowanych jest wiele projektów OZE, w których wykorzystuje się biogaz i bioodpady. Przykłady takich projektów to:
Instalacje fermentacji bioodpadów komunalnych
Instalacje te przetwarzają bioodpady komunalne, takie jak odpady kuchenne, odpady zielone, czy odpady z selektywnej zbiórki odpadów. W wyniku procesu fermentacji powstaje biogaz, który może być wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.
Instalacje biometanizacji biogazu
Instalacje te przekształcają biogaz w biometan, który jest gazem ziemnym o czystości 97%. Biometan może być wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, czy też wprowadzany do sieci gazowej.
Instalacje przetwarzania bioodpadów rolniczych
Instalacje te przetwarzają bioodpady rolnicze, takie jak obornik, czy odpady z produkcji rolno-spożywczej. W wyniku procesu przetwarzania powstaje biogaz, kompost, czy nawozy płynne.
Perspektywy rozwoju projektów OZE - biogaz i bioodpady
W najbliższych latach spodziewany jest dalszy wzrost zainteresowania projektami OZE, w których wykorzystuje się biogaz i bioodpady. Rozwój tych projektów jest wspierany przez rządowe programy dotacji i pożyczek. Kluczowym elementem wspomagającym rozwój OZE w zakresie biogazu i energetycznego wykorzystania bioodpadów są dotacje na odnawialne źródła energii - finansowanie OZE.
Dotacje na projekty w zakresie biogazu i bioodpadów
Aktualnie dostępne źródła finansowania projektów OZE w zakresie biogazu i bioodpadów - zapytaj ZEFE.ORG o pozyskiwanie funduszy europejskich na OZE
W Polsce projekty OZE - biogaz i bioodpady są finansowane przez następujące fundusze:
- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) - jest to największy fundusz finansujący projekty OZE w Polsce. NFOŚiGW oferuje szeroki wachlarz programów dofinansowujących projekty z zakresu OZE, w tym projekty biogazowe i bioodpadowe.
Programy NFOŚiGW skierowane do projektów biogazowych i bioopadowych:- Program „Racjonalna gospodarka odpadami; Cz. 2) Instalacje gospodarowania odpadami” - program wspiera budowę nowych, rozbudowę lub modernizację istniejących instalacji gospodarowania odpadami, w tym instalacji do fermentacji bioodpadów.
- Program „Gospodarka odpadami komunalnymi” - program wspiera działania na rzecz poprawy gospodarki odpadami komunalnymi, w tym inwestycje w instalacje do fermentacji bioodpadów.
- Program „Produkcja energii z OZE”** - program wspiera budowę nowych, rozbudowę lub modernizację istniejących instalacji wytwarzających energię z OZE, w tym z biogazu.
- Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) - jest to jeden z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, który wspiera rozwój gospodarczy i społeczny w regionach. EFRR oferuje programy dofinansowujące projekty OZE, w tym projekty biogazowe i bioodpadowe.
Programy EFRR skierowane do projektów biogazowych i bioopadowych:- Program „Infrastruktura i środowisko”** - program wspiera inwestycje w infrastrukturę, w tym w instalacje do fermentacji bioodpadów.
- Program „Innowacje dla konkurencyjności przedsiębiorstw” - program wspiera innowacje w przedsiębiorstwach, w tym w zakresie wykorzystania biogazu.
- Fundusz Spójności - jest to drugi z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, który wspiera rozwój gospodarczy i społeczny w regionach. Fundusz Spójności oferuje programy dofinansowujące projekty OZE, w tym projekty biogazowe i bioodpadowe.
Programy Funduszu Spójności skierowane do projektów biogazowych i bioopadowych:- Program „Rozwój infrastruktury i ekoinnowacje”** - program wspiera inwestycje w infrastrukturę, w tym w instalacje do fermentacji bioodpadów.
- Program „Wzmocnienie konkurencyjności i innowacji przedsiębiorstw”** - program wspiera innowacje w przedsiębiorstwach, w tym w zakresie wykorzystania biogazu.
- Fundusz Inwestycji Lokalnych (FIO) - jest to program rządowy, który wspiera inwestycje lokalne, w tym inwestycje w OZE, w tym projekty biogazowe i bioodpadowe.
- Program FIO skierowany do projektów biogazowych i bioopadowych:
- Program „Infrastruktura i środowisko”** - program wspiera inwestycje w infrastrukturę, w tym w instalacje do fermentacji bioodpadów.
- Fundusze Europejskie dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw (FEMP) - to programy unijne, które wspierają rozwój MŚP, w tym w zakresie wykorzystania OZE, w tym biogazu.
Programy FEMP skierowane do projektów biogazowych i bioopadowych:- Program „Horyzont Europa”** - program wspiera projekty badawczo-rozwojowe, w tym w zakresie wykorzystania biogazu.
- Program „Europejski Instrument dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EMISE)" - program wspiera MŚP w zakresie innowacji i rozwoju.
Oprócz funduszy krajowych i unijnych, projekty OZE - biogaz i bioodpady mogą być również finansowane przez prywatne fundusze inwestycyjne.
Rozwój projektów OZE - biogaz i bioodpady przyczyni się do:
- Zmniejszenia ilości odpadów składowanych na składowiskach odpadów
- Zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych
- Produkcja energii elektrycznej i cieplnej
- Produkcja nawozów
- Poprawa jakości życia mieszkańców
Cele instalacji fermentacji bioodpadów
Instalacje fermentacji bioodpadów mają za zadanie przetwarzanie bioodpadów w sposób ekologiczny i zrównoważony. Cele, które są stawiane przed tymi instalacjami, można podzielić na następujące grupy:
- Cele środowiskowe:
- Zmniejszenie ilości odpadów komunalnych składowanych na składowiskach odpadów
- Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych
- Ochrona wód gruntowych i powierzchniowych
- Cele gospodarcze:
- Produkcja energii elektrycznej i cieplnej
- Produkcja nawozów
- Cele społeczne:
- Poprawa jakości życia mieszkańców
- Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego
Przetwarzanie strumienia selektywnie zbieranych bioodpadów dostarczanych do ZUOK
Głównym celem instalacji fermentacji bioodpadów jest przetwarzanie strumienia selektywnie zbieranych bioodpadów dostarczanych do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych (ZUOK). Bioodpady te pochodzą z gospodarstw domowych, gastronomii, przemysłu rolno-spożywczego i innych źródeł.
Produkcja środka nawozowego
W wyniku procesu fermentacji bioodpadów powstaje produkt uboczny, który może być wykorzystywany jako środek nawozowy. Ten produkt nazywany jest kompostem lub poprawiaczem. Kompost jest bogaty w składniki pokarmowe i poprawia strukturę gleby, co sprzyja wzrostowi roślin.
Produkcja energii elektrycznej i cieplnej na potrzeby własne/obce
Biogaz, który powstaje w wyniku procesu fermentacji bioodpadów, może być wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Energia elektryczna może być wykorzystywana na potrzeby własne instalacji fermentacji, a także może być sprzedawana do sieci elektroenergetycznej. Ciepło może być wykorzystywane do ogrzewania instalacji fermentacji, a także może być sprzedawane do sieci ciepłowniczej.
Rozszerzenie działalności w oparciu o ciepło odpadowe
Instalacje fermentacji bioodpadów mogą być rozbudowywane w oparciu o ciepło odpadowe. Ciepło odpadowe jest odpadem energetycznym, który powstaje w wyniku spalania odpadów komunalnych na składowiskach odpadów. Ciepło odpadowe może być wykorzystywane do ogrzewania instalacji fermentacji, a także może być sprzedawane do sieci ciepłowniczej.
Docelowa zmiana/rozbudowa sposobu energetycznego/surowcowego wykorzystania biogazu
W przyszłości instalacje fermentacji bioodpadów mogą być modernizowane w celu zmiany sposobu energetycznego wykorzystania biogazu. Biogaz może być wykorzystywany do produkcji biometanu, który jest gazem ziemnym o czystości 97%. Biometan może być wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, a także może być wprowadzany do sieci gazowej.
Korzyści fermentacji bioodpadów
Instalacje fermentacji bioodpadów pełnią ważną rolę w ochronie środowiska i gospodarce odpadami. Instalacje te przyczyniają się do zmniejszenia ilości odpadów składowanych na składowiskach odpadów, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i ochrony wód gruntowych i powierzchniowych. Instalacje fermentacji bioodpadów mogą również przyczyniać się do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, produkcji nawozów i poprawy jakości życia mieszkańców.
Dotacje na odnawialne źródła energii to preferowane źródło finansowania projektów OZE. Dotacje na OZE mogą być udzielane na różnego rodzaju instalacje OZE, w tym:
- Fotowoltaika jest najpopularniejszym rodzajem instalacji OZE w Polsce. Wykorzystuje energię słoneczną do wytwarzania energii elektrycznej.
- Magazyny energii. Dotacje i finansowanie magazynów energii przez NFOŚiGW przyczynią się do rozwoju tej gałęzi OZE.
- Kolektory słoneczne wykorzystują energię słoneczną do podgrzewania wody. Mogą być wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej, ciepłej wody użytkowej lub do wspomagania ogrzewania domu.
- Kogeneracja to połączenie produkcji energii elektrycznej i ciepła. Jest to wydajniejszy sposób wytwarzania energii niż oddzielne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła.
- Biomasa to odnawialne źródło energii, które powstaje z roślin lub zwierząt. Może być wykorzystywana do wytwarzania energii elektrycznej, ciepła lub biopaliw. Popularność zdobywają instalacjie fermentacji bioodpadów z odzyskiem energii - dotacje na projekty OZE instalacji fermentacji bioodpadów i biogazownie
- Wiatr jest odnawialnym źródłem energii, które wykorzystuje siłę wiatru do wytwarzania energii elektrycznej.
Wymagania dotyczące rodzaju instalacji OZE, która może uzyskać dofinansowanie, mogą się różnić w zależności od źródła dofinansowania.
więcej »ZEFE.ORG
ZEFE.ORG - rok założenia 1990 - ponad 30 lat doświadczeń - wartość zrealizowanych projektów - ponad 250 mln zł
Działalność Zespołu Ekspertów Funduszy Europejskich ZEFE.ORG obejmuje:
- doradztwo w zakresie funduszy europejskich
- pozyskiwanie funduszy unijnych
- usługi consultingowe dla biznesu (pozyskiwanie dotacji, ebiznes, rozwój pracowników, optymalizacja procesów, ekologia, dotacje na projekty OZE, dotacje na projekty B+R)
- pozyskiwanie grantów i dotacji dla instytucji naukowych
- pozyskiwanie dotacji dla samorządów i stowarzyszeń
- pomoc przy wdrażaniu innowacji (innowacje produktowe, organizacyjne, marketingowe i organizacyjne, zaświadczenia o innowacyjności)
Oferujemy profesjonalne usługi consultingowe:
- doradztwo na etapie tworzenia koncepcji projektu - przygotowujemy wnioski dopasowane do systemu oceny projektów w konkursach - maksymalizujemy punktację projektów i podnosimy szanse na pozyskanie dofinansowania
- pozyskiwanie dotacji
- wykonanie studium wykonalności
- przygotowanie oceny oddziaływania na środowisko
- napisanie wniosku o dotację
- rozliczanie dotacji
- wykonanie analizy ekonomicznej projektu
- wykonanie analiza opłacalności inwestycji lub projektu
- wdrożenie systemów zarządzania jakością ISO, HACCP, BRC, IRIS
ZEFE.ORG jest projektem P. W. Structum Sp. z o. o.
MOTTO ZEFE
WIEDZA, DOŚWIADCZENIE I FUNDUSZE EUROPEJSKIE
MISJA ZEFE
Dostarczanie profesjonalnego wsparcia w zakresie finansowania, przygotowania i ewaluacji projektów.
CEL ZEFE
Zbudowanie platformy współpracy pomiędzy profesjonalistami różnych branż i biznesem pozwalającej na finansowanie i realizację innowacyjnych projektów.
WIZJA ZEFE
Interdyscyplinarny i zespół profesjonalistów realizujący innowacyjne projekty biznesowe na poziomach przygotowania, finansowania, ewaluacji i marketingu.
WARTOŚCI ZEFE
- wiedza i doświadczenie praktyczne
- innowacyjność, kreatywność i ciekawość
- skuteczność (otwartość, współpraca, orientacja na cel, zaangażowanie i odwaga do wprowadzania zmian)
- odpowiedzialność i uczciwość (jakość i terminowość dostarczanych produktów i usług)
studium przypadku
Instytut Technologii Elektronowych we współpracy z ZEFE.ORG przygotwał studium wykonalności projektu p.t. "Innowacyjne technologie wielofunkcyjnych materiałów i struktur dla nanoelektroniki, fotoniki, spintroniki i technik sensorowych". Budżet projektu wynosi 18 mln zł.
infolinia ZEFE.ORG studia wykonalności |
||