Wkład własny w projekcie unijnym
Wkład własny w projekcie unijnym to część kosztów projektu, która nie jest pokrywana z dofinansowania unijnego. Beneficjent musi go wnieść z własnych środków lub pozyskać z innych źródeł.
Rodzaje wkładu własnego w projektach unijnych
Istnieją dwa rodzaje wkładu własnego:
- Wkład pieniężny: to środki finansowe, które beneficjent przeznacza na realizację projektu. Może to być np. kapitał własny firmy, kredyt bankowy, czy pożyczka.
- Wkład niepieniężny: to dobra lub usługi, które beneficjent wnosi do projektu. Może to być np. grunt, budynki, maszyny, materiały, praca personelu, czy know-how.
Wysokość wkładu własnego zależy od programu unijnego, z którego pochodzi dofinansowanie. Zazwyczaj jest to od 10% do 50% wartości projektu.
Dokładne zasady wnoszenia wkładu własnego określają Wytyczne dla beneficjentów opublikowane przez Instytucję Wdrażającą dany program. W Wytycznych można znaleźć informacje m.in. o:
- dopuszczalnych formach wkładu własnego (pieniężny, niepieniężny),
- sposobach dokumentowania wkładu własnego,
- terminach wnoszenia wkładu własnego.
Wkład własny w zabezpieczniu finansowym projektu unijnego
Na etapie przygotowania wniosku o dofinansowanie, wkład własny może być wykazany także w postaci produktów finansowych, np. gwarancji kredytowej lub promesy leasingowej.
Przykład rozliczenia wkładu własnego w projekcie unijnym
Firma X chce zrealizować projekt budowy nowego zakładu produkcyjnego. Całkowity koszt projektu to 10 milionów złotych. Firma X wnioskowała o dofinansowanie unijne w wysokości 80% kosztów projektu, czyli 8 milionów złotych. Oznacza to, że wkład własny firmy X musi wynosić 2 miliony złotych. Firma X może wnieść wkład własny w formie pieniężnej (np. z kapitału własnego) lub niepieniężnej (np. w postaci działki budowlanej).
Skuteczne pozyskiwanie funduszy unijnych to proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania, strategii oraz wsparcia specjalistów.
ZEFE.ORG - rok założenia 1990 - ponad 30 lat doświadczeń
Pozyskaliśmy dotacje dla projektów o wartości ponad 250 mln zł.
Wykonujemy studia wykonalności i analizy ekonomiczne. Pozyskujemy dotacje dla firm, dotacji dla samorządów oraz granty i dotacje dla instytucji naukowych na projekty OZE i projekty B+R.
infolinia (+48) 814 608 814
Narodowe Centrum Badawcze Mikrosystemów i Nanotechnologii Elektronicznych MINTE
Niniejszym potwierdzamy, w sierpniu 2008 roku firma Structum Sp z o.o. zrealizowała na zlecenie Instytutu Technologii Elektronowej. Al. Lotników 32/46 02-668 w Warszawie studium wykonalności dla tematu pt. Narodowe Centrum Badawcze Mikrosystemów i Nano technologii Elektronicznych „MINTE". Projekt został złożony do współfinansowania przez Unię Europejską w ramach programu POIG. Opracowanie zostało wykonane rzetelnie w terminie przewidzianym umową. Polecamy firmę konsultingową Structum Sp. z o.o. z Lublina jako wiarygodnego usługodawcę.
studium przypadku
Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK / IIMCB) utworzony na mocy międzynarodowej umowy pomiędzy Rządem RP a UNESCO, jak i dedykowanej ustawy sejmowej z 1997 roku. Na zlecenie MIBMiK w listopadzie 2023 firma consultingowa ZEFE.ORG przygotwała studium wykonalności dla projektu pn. "Infrastruktura Badawcza Molekuł i Komórek (IBMiK)".
Projekt o budżecie ponad 100 mln zł ma na celu wzmocnienie potencjału badawczego i innowacyjnego Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK) oraz pogłębienie współpracy z przedsiębiorstwami, poprzez rozbudowę infrastruktury badawczej oraz podnoszenie kompetencji personelu badawczego w zakresie zarządzania wykorzystaniem powstałej infrastruktury badawczej i transferu technologii.
infolinia ZEFE.ORG studia wykonalności |
||