Analiza trwałości finansowej projektu
Analiza trwałości finansowej projektu ma na celu wykazanie, że beneficjent posiada wystarczające zasoby finansowe do pokrycia kosztów eksploatacji i utrzymania inwestycji zarówno w fazie inwestycyjnej, jak i operacyjnej projektu. Analiza ta jest obowiązkowa dla projektów obejmujących inwestycje w infrastrukturę lub inwestycje produkcyjne, wymagających studium wykonalności lub Innego Dokumentu w celu uzyskania dofinansowania.
Głównym celem analizy trwałości finansowej jest zapewnienie, że projekt będzie miał zapewnioną płynność finansową przez cały okres jego trwania. W tym celu bada się saldo niezdyskontowanych skumulowanych przepływów pieniężnych, uwzględniając dofinansowanie z funduszy UE. Projekt jest uważany za trwały finansowo, jeśli to saldo jest równe lub większe od zera we wszystkich latach analizy.
Analiza trwałości finansowej powinna również objąć ocenę sytuacji finansowej beneficjenta/operatora z uwzględnieniem projektu. Chodzi o sprawdzenie, czy beneficjent/operator będzie w stanie utrzymać inwestycję po zakończeniu projektu, ponieważ bankructwo operatora może zagrozić trwałości projektu. W tym celu analizuje się roczne saldo skumulowanych przepływów pieniężnych beneficjenta/operatora, które powinno być dodatnie na koniec każdego roku analizy.
Istotne jest, aby analiza trwałości finansowej była przeprowadzona w sposób kompleksowy, uwzględniając wszystkie źródła przychodów i wydatków projektu. W przeciwieństwie do analizy efektywności finansowej, w analizie trwałości finansowej uwzględnia się wszystkie przepływy pieniężne, takie jak podatki bezpośrednie (zawsze jako koszty), dotacje operacyjne, itp. Analizę przeprowadza się w wartościach niezdyskontowanych, w cenach stałych lub bieżących, w zależności od tego, jaka metoda została zastosowana w analizie finansowej.
Analiza trwałości finansowej projektu ma na celu wykazanie, że beneficjent posiada wystarczające zasoby, aby pokryć koszty eksploatacji i utrzymania inwestycji realizowanej w ramach projektu, zarówno na etapie inwestycyjnym, jak i operacyjnym. Analizę tą należy przeprowadzić dla wszystkich projektów obejmujących inwestycje w infrastrukturę lub inwestycje produkcyjne, w przypadku których dla uzyskania dofinansowania wymagane jest przedłożenie studium wykonalności lub innego dokumentu.
Zakres analizy trwałości finansowej
Analiza trwałości finansowej projektu powinna obejmować co najmniej:
- Analizę zasobów finansowych projektu: Polega ona na weryfikacji trwałości finansowej samego projektu poprzez zbadanie salda niezdyskontowanych skumulowanych przepływów pieniężnych generowanych przez projekt, z uwzględnieniem dofinansowania projektu z funduszy UE. Projekt uznaje się za trwały finansowo, jeśli to saldo jest nieujemne (większe lub równe zeru) we wszystkich latach objętych analizą.
- Analizę sytuacji finansowej beneficjenta/operatora z projektem: Sprawdza się tu trwałość finansową nie tylko projektu, ale również beneficjenta/operatora, ponieważ bankructwo operatora może zagrozić trwałości inwestycji. Analiza przepływów pieniężnych powinna wykazać, że beneficjent/operator z projektem ma dodatnie roczne saldo skumulowanych przepływów pieniężnych na koniec każdego roku, we wszystkich latach objętych analizą.
Metodyka analizy trwałości finansowej
Analizę trwałości finansowej przeprowadza się w wartościach niezdyskontowanych, w oparciu o ceny stałe lub bieżące, zależnie od tego, w jakich cenach była prowadzona analiza finansowa.
W analizie bierze się pod uwagę wszystkie przepływy pieniężne, np. podatki (bezpośrednie zawsze uwzględnia się jako koszty). Uwzględnia się również wpływy na rzecz projektu, które nie stanowią przychodów, np. dotacje operacyjne.
Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, IIMCB, MIBIMiK
W okresie od listopada 2023 do maja 2024 Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie pozyskiwał finansowanie dla projektu "Infrastruktura Badawcza Molekuł i Komórek (IBMiK)" z KPO - Polska Mapa Infrastruktury Badawczej (PMIB).
Niniejszym pragniemy wyrazić swoje zadowolenie ze współpracy z firmą konsultingową ZEFE.ORG - pod formalną nazwą P.W. Structum Sp. z o.o. - w zakresie przygotowania studium wykonalności, treści do wniosku i jego załączników. Szczególnie bardzo doceniamy Pana Kamila Hejduka, z którym współpracowaliśmy bezpośrednio przy tym projekcie i który wykazał się profesjonalizmem, odpowiedzialnością i otwartością na wsparcie nas w procesie aplikowania.
Studium wykonalności zostało wykonane poprawnie, w uzgodnionym terminie, zgodnie z umową. Zawierało ono szczegółową analizę techniczną i ekonomiczną projektu i spełniało wymogi formalne programu Polska Mapa Infrastruktury Badawczej-Schemat A - KPO.
We współpracy z ZEFE.ORG przygotowaliśmy także wniosek o dofinansowanie projektu, który został pozytywnie rozpatrzony a projekt uzyskał dofinansowanie.
Doceniamy terminowość ZEFE.ORG, która pomimo skomplikowanego charakteru projektu dostarczyła kompletną dokumentację w ustalonym terminie.
W naszej ocenie profesjonalizm i doświadczenie ZEFE.ORG stanowią solidną gwarancję jakości i niezawodności, co czyni ZEFE.ORG godnym zaufania partnerem w zakresie pozyskiwania funduszy europejskich.
Z wyrazami szacunku,
studium przypadku
Eksperci ZEFE.ORG przygotwali studium wykonalności dla projektu "Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w miejscowości Ryżki". Projekt o budżecie 7,7 mln zł przeszedł do fazy realizacji.
infolinia ZEFE.ORG studia wykonalności |
||