FAQ studium wykonalności

Wersja do druku Poleć znajomemu

Na jakie pytania odpowiada studium wykonalności

Studium wykonalności odpowiada na pytania, zmierzające do oceny, czy dany projekt lub przedsięwzięcie ma realne szanse na powodzenie.

więcej »

Studium wykonalności dla projektów OZE

Studium wykonalności dla projektów OZE to kompleksowa analiza, która pozwala ocenić, czy dany projekt jest:

  • Technicznie wykonalny: Należy zbadać dostępność technologii, zasobów i warunków lokalnych, aby upewnić się, że projekt jest możliwy do zrealizowania z inżynieryjnego punktu widzenia.
  • Ekonomicznie opłacalny: Należy oszacować koszty inwestycji, potencjalne przychody i oszczędności, a także okres zwrotu z inwestycji, aby określić, czy projekt jest opłacalny dla inwestora.
  • Ekologicznie zrównoważony: Należy ocenić wpływ projektu na środowisko naturalne, uwzględniając emisję gazów cieplarnianych, zużycie wody i inne czynniki.
  • Społecznie akceptowalny: Należy zbadać opinie społeczności lokalnej na temat projektu i zidentyfikować potencjalne konflikty interesów lub problemy społeczne, które mogą wyniknąć z jego realizacji.
     
więcej »

Biznesplan czy studium wykonalności?

Biznesplan oraz studium wykonalności to opracowania niezbędne dla oceny potencjału i możliwości realizacji przedsięwzięcia. Chociaż oba dokumenty służą podobnemu celowi, różnią się one zakresem i szczegółowością analizy.

więcej »

Kiedy wykonujemy studium wykonalności?

Studium wykonalności wykonujemy zazwyczaj na wczesnym etapie planowania projektu, przed podjęciem ostatecznej decyzji o jego realizacji. Ma ono na celu ocenę, czy projekt jest wykonalny pod względem technicznym, ekonomicznym, prawnym i organizacyjnym.

więcej »

Na jakie pytania odpowiada studium wykonalności?

Studium wykonalności ma udowodnić zasadność realizacji projektu i wykazać, że wybrano optymalny zakres i najkorzystniejszy wariant. Studium powinno wykazać wykonalność projektu w obszarach technicznym, finansowo-ekonomicznym, prawnym, organizacyjnym oraz środowiskowym.

więcej »

Analizy w studium wykonalności

Studium wykonalności powinno zawierać analizy potwierdzające zasadność realizacji projektu i wybór optymalnego wariantu. Głównym celem jest wykazanie wykonalności projektu w obszarach: technicznym, finansowo-ekonomicznym, prawnym, organizacyjnym i środowiskowym, uwzględniając wymogi dla projektów ubiegających się o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

więcej »

Analiza trwałości finansowej projektu

Analiza trwałości finansowej projektu ma na celu wykazanie, że beneficjent posiada wystarczające zasoby finansowe do pokrycia kosztów eksploatacji i utrzymania inwestycji zarówno w fazie inwestycyjnej, jak i operacyjnej projektu. Analiza ta jest obowiązkowa dla projektów obejmujących inwestycje w infrastrukturę lub inwestycje produkcyjne, wymagających studium wykonalności lub Innego Dokumentu w celu uzyskania dofinansowania.

więcej »

Obliczenie wskaźników efektywności finansowej

Do obliczenia wskaźników efektywności finansowej projektu stosuje się metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych (ang. Discounted Cash Flow – DCF) .

Metoda DCF opiera się na analizie skonsolidowanej, uwzględniającej perspektywę zarówno właściciela infrastruktury, jak i operatora, jeśli są to odrębne podmioty . Metoda ta bierze pod uwagę wyłącznie rzeczywiste przepływy pieniężne, a nie pozycje niepieniężne, takie jak amortyzacja . Przepływy pieniężne są uwzględniane w roku ich wystąpienia, zgodnie z zasadą kasową.

więcej »

Analiza wrażliwości projektu

Analiza wrażliwości ma na celu zbadanie, jak zmiany wartości zmiennych krytycznych projektu wpłyną na wyniki analiz projektu.

więcej »

Założenia analizy finansowej projektu

Analizę finansową przeprowadza się w oparciu o metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF).

więcej »

Metody analizy finansowej

Analiza finansowa projektu to analiza mająca na celu ustalenie wartości wskaźników efektywności finansowej projektu oraz weryfikację trwałości finansowej projektu. Dokonywana jest ona zazwyczaj z punktu widzenia właściciela infrastruktury. W przypadku, gdy w projekcie UE występuje kilka podmiotów (np. właściciel infrastruktury i jej operator), należy dokonać analizy skonsolidowanej całościowo pokazującej projekt. W analizie finansowej, w celu ustalenia wskaźników efektywności finansowej, stosuje się metodę DCF.

więcej »

Analiza skonsolidowana projektu

Analiza skonsolidowana to specjalne podejście w ramach analizy finansowej, stosowane w przypadku projektów, w których realizację zaangażowany jest więcej niż jeden podmiot. W takich przypadkach zaleca się przeprowadzenie analizy finansowej oddzielnie dla każdego podmiotu, a następnie sporządzenie analizy skonsolidowanej.

więcej »

Analiza efektywności kosztowej

Analizę kosztów i korzyści można przeprowadzić w formie analizy efektywności kosztowej tylko wtedy, gdy korzyści projektu są trudne lub niemożliwe do oszacowania, ale można określić wymiar kosztów z dużym prawdopodobieństwem. Taka analiza jest szczególnie uzasadniona w przypadku projektów realizowanych w celu spełnienia wymogów UE. W takich przypadkach analiza powinna skupić się na wykazaniu, że projekt jest najbardziej efektywnym sposobem zaspokojenia określonych potrzeb społecznych.

Analiza efektywności kosztowej oblicza jednostkowy koszt osiągnięcia niepieniężnych korzyści. Wymaga to skwantyfikowania korzyści, ale bez przypisywania im wartości pieniężnych.

więcej »

Analiza finansowa i ekonomiczna

Analiza finansowa ma na celu ocenę rentowności projektu i kapitału krajowego z perspektywy beneficjenta. W tym celu oblicza się wskaźniki efektywności finansowej, takie jak FNPV (Finansowa Bieżąca Wartość Netto) i FRR (Finansowa Stopa Zwrotu). Analiza ta skupia się na zdolności projektu do generowania przychodów i pokrywania kosztów, biorąc pod uwagę przepływy pieniężne, takie jak przychody, koszty operacyjne, nakłady inwestycyjne i wartość rezydualną.

Analiza ekonomiczna to szersze spojrzenie na projekt, mające na celu ocenę jego wpływu na całą społeczność, a nie tylko na beneficjenta. Uwzględnia ona wszystkie możliwe do skwantyfikowania zyski i straty, niezależnie od tego, czy ponosi je podmiot realizujący inwestycję, czy też społeczeństwo. W analizie ekonomicznej koryguje się wyniki analizy finansowej o efekty fiskalne (np. podatki, dotacje), efekty zewnętrzne (np. wpływ na środowisko) oraz ceny rozrachunkowe (odzwierciedlające rzeczywisty koszt dla społeczeństwa).

więcej »

Etapy analizy finansowej

Analiza finansowa projektu to analiza mająca na celu ustalenie wartości wskaźników efektywności finansowej projektu oraz weryfikację trwałości finansowej projektu. Dokonywana jest ona zazwyczaj z punktu widzenia właściciela infrastruktury. W przypadku, gdy w projekcie UE występuje kilka podmiotów (np. właściciel infrastruktury i jej operator), należy dokonać analizy skonsolidowanej całościowo pokazującej projekt. W analizie finansowej, w celu ustalenia wskaźników efektywności finansowej, stosuje się metodę DCF.

więcej »

Analiza ekonomiczna w studium wykonalności

Analiza ekonomiczna jest kluczowym elementem studium wykonalności, które ma na celu ocenę rentowności, opłacalności i ekonomicznego sensu realizacji projektu. Analiza ekonomiczna projektu to kompleksowa ocena, która bierze pod uwagę różne aspekty finansowe, gospodarcze i rynkowe projektu, umożliwiając podejmowanie świadomych decyzji inwestycyjnych.

więcej »

Studium Wykonalności Projektu - FAQ

Poprawne przygotowanie Studium Wykonalności zwiększa szanse na uzyskanie dofinansowania.

więcej »

studium przypadku

Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK / IIMCB) utworzony na mocy międzynarodowej umowy pomiędzy Rządem RP a UNESCO, jak i dedykowanej ustawy sejmowej z 1997 roku. Na zlecenie MIBMiK w listopadzie 2023 firma consultingowa ZEFE.ORG przygotwała studium wykonalności dla projektu pn. "Infrastruktura Badawcza Molekuł i Komórek (IBMiK)".

Projekt o budżecie ponad 100 mln zł ma na celu wzmocnienie potencjału badawczego i innowacyjnego Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK) oraz pogłębienie współpracy z przedsiębiorstwami, poprzez rozbudowę infrastruktury badawczej oraz podnoszenie kompetencji personelu badawczego w zakresie zarządzania wykorzystaniem powstałej infrastruktury badawczej i transferu technologii.

więcej

infolinia ZEFE.ORG
814 608 814

studia wykonalności
wnioski o dotację
dotacje na projekty B+R
dotacje na projekty OZE
pozyskiwanie dotacji
rozliczanie dotacji

doradztwo w pozyskiwaniu funduszy unijnych

KONTAKT

kod matrycowy

kod matrycowy adresu tej strony