E2.1.3. Projekty intermodalne
CUPT, Nabór E2.1.3 – Projekty intermodalne. Dotacje na transport intermodalny - na budowę lub przebudowę infrastruktury terminali intermodalnych, zakup lub modernizację urządzeń niezbędnych do obsługi terminali intermodalnych, zakup lub modernizację i wdrożenie systemów informatycznych niezbędnych do obsługi terminali intermodalnych oraz systemów telematycznych i satelitarnych związanych z transportem intermodalnym, zakup nowego lub użytkowanego i zmodernizowanego zeroemisyjnego taboru kolejowego służącego wyłącznie do wykonywania transportu intermodalnego, zakup nowego zeroemisyjnego taboru kolejowego służącego wyłącznie do wykonywania transportu intermodalnego – jeżeli przedsiębiorca jest podmiotem udostępniającym tabor kolejowy.
Informacje o naborze CUPT, Nabór E2.1.3
Planowany termin rozstrzygnięcia naboru
Przewidywany: luty 2025 r.Miejsce składania wniosków
Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa
Sposób składania wniosków CUPT, Nabór E2.1.3
Za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CST2021, poprzez aplikację WOD2021 na stronie https://wod.cst2021.gov.pl/
Szczegółowa instrukcja wypełnienia formularza wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem znajduje się w dokumentacji przedmiotowego naboru umieszczonej na stronie internetowej Centrum Unijnych Projektów Transportowych w zakładce Dokumenty:
https://www.cupt.gov.pl/konkurs/aktualnie-trwajace/e2-1-3-transport-intermodalny/
Na co i kto może składać wnioski?
Kto może składać wnioski?
Pomoc może być udzielona przedsiębiorcy jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), mającemu siedzibę, oddział lub przedstawicielstwo na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
O objęcie przedsięwzięcia wsparciem mogą się ubiegać:
1) przedsiębiorcy z państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy wykonują lub zamierzają wykonywać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność gospodarczą w zakresie transportu intermodalnego, w tym operatorzy terminali intermodalnych (forma prawna - kod 019, kod 023, kod 115, kod 116, kod 117, kod 118, kod 120, kod 121, kod 124);
2) podmioty zajmujące się udostępnianiem taboru kolejowego przeznaczonego do wykonywania transportu intermodalnego (forma prawna - kod 019, kod 023, kod 115, kod 116, kod 117, kod 118, kod 120, kod 121, kod 124);
3) podmioty zarządzające infrastrukturą kolejową zapewniającą bezpośredni dostęp do terminali intermodalnych (forma prawna - kod 019, kod 023, kod 115, kod 116, kod 117, kod 118, kod 120, kod 121, kod 124).
Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?
Pomoc może być udzielona na realizację przedsięwzięcia w zakresie transportu intermodalnego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obejmującego:
1) budowę lub przebudowę infrastruktury terminali intermodalnych, w tym infrastruktury dedykowanej, w rozumieniu art. 2 pkt 33 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm. ) w zakresie infrastruktury drogowej, bocznic kolejowych lub linii kolejowych, które służą połączeniu terminali intermodalnych z siecią drogową lub siecią kolejową;
2) zakup lub modernizację urządzeń niezbędnych do obsługi terminali intermodalnych;
3) zakup lub modernizację i wdrożenie systemów informatycznych niezbędnych do obsługi terminali intermodalnych oraz systemów telematycznych i satelitarnych związanych z transportem intermodalnym;
4) zakup nowego lub użytkowanego i zmodernizowanego zeroemisyjnego taboru kolejowego służącego wyłącznie do wykonywania transportu intermodalnego – jeżeli przedsiębiorca nie jest podmiotem udostępniającym tabor kolejowy;
5) zakup nowego zeroemisyjnego taboru kolejowego służącego wyłącznie do wykonywania transportu intermodalnego – jeżeli przedsiębiorca jest podmiotem udostępniającym tabor kolejowy.
Finanse
Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia
Maksymalny dopuszczalny poziom wsparcia przedsięwzięcia ze środków UE wynosi do 50 % wydatków kwalifikowalnych.
Jaka jest pula środków na nabór wniosków?
Kwota przeznaczona na objęcie przedsięwzięć wsparciem wynosi 781 598 808 zł.
Kolejne kroki do pozyskania dotacji na transport intermodalny
- Spójrz na wytyczne oraz wzorocowe i przykładowe studia wykonalności
- Przejrzyj listę przygotowanych wniosków aplikacyjnych i studiów wykonalności
- Sprawdź referencje ZEFE.ORG
- Zapytaj ZEFE.ORG o przygotowanie wniosku o dotację dla Twojego projektu
źródło informacji RSS: portal www.funduszeeuropejskie.gov.pl
zobacz więcej: aktualności ekonomiczne i finansowe oraz aktualności o funduszach europejskich.
ZEFE.ORG - rok założenia 1990 - ponad 30 lat doświadczeń - wartość zrealizowanych projektów - ponad 250 mln zł
Działalność Zespołu Ekspertów Funduszy Europejskich ZEFE.ORG obejmuje:
- doradztwo w zakresie funduszy europejskich
- pozyskiwanie funduszy unijnych
- usługi consultingowe dla biznesu (pozyskiwanie dotacji, ebiznes, rozwój pracowników, optymalizacja procesów, ekologia, dotacje na projekty OZE, dotacje na projekty B+R)
- pozyskiwanie grantów i dotacji dla instytucji naukowych
- pozyskiwanie dotacji dla samorządów i stowarzyszeń
- pomoc przy wdrażaniu innowacji (innowacje produktowe, organizacyjne, marketingowe i organizacyjne, zaświadczenia o innowacyjności)
Oferujemy profesjonalne usługi consultingowe:
- doradztwo na etapie tworzenia koncepcji projektu - przygotowujemy wnioski dopasowane do systemu oceny projektów w konkursach - maksymalizujemy punktację projektów i podnosimy szanse na pozyskanie dofinansowania
- pozyskiwanie dotacji
- wykonanie studium wykonalności
- przygotowanie oceny oddziaływania na środowisko
- napisanie wniosku o dotację
- rozliczanie dotacji
- wykonanie analizy ekonomicznej projektu
- wykonanie analiza opłacalności inwestycji lub projektu
- wdrożenie systemów zarządzania jakością ISO, HACCP, BRC, IRIS
studium przypadku
Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie we współpracy z ZEFE.ORG przygotował studium wykonalności i wniosek o dofinansowanie projektu Zabezpieczenie przed powodzią miasta Rzeszowa i gminy Tyczyn poprzez kształtowanie koryta rzeki Strug" ubiegającego się o dotację w ramach programu POIiŚ.
Istotą przedsięwzięcia jest poprawa bezpieczeństwa powodziowego w dolinie rzeki Strug (dopływ Wisłoka), w jej dolnym odcinku, od ujścia - w stronę m. Tyczyn, powiat Rzeszów. Jest to nieobwałowany odcinek rzeki, zaś część zabudowy mieszkalnej znajduje się w strefie wylewów wody z koryta. Zamiarem Inwestora jest zlikwidowanie, a przynajmniej radykalne ograniczenie zagrożenia dla posesji i innej zabudowy zlokalizowanej w dolinie rzeki.
infolinia ZEFE.ORG studia wykonalności |
||