Etapy analizy finansowej

Wersja do druku Poleć znajomemu

Analiza finansowa projektu to analiza mająca na celu ustalenie wartości wskaźników efektywności finansowej projektu oraz weryfikację trwałości finansowej projektu. Dokonywana jest ona zazwyczaj z punktu widzenia właściciela infrastruktury. W przypadku, gdy w projekcie UE występuje kilka podmiotów (np. właściciel infrastruktury i jej operator), należy dokonać analizy skonsolidowanej całościowo pokazującej projekt. W analizie finansowej, w celu ustalenia wskaźników efektywności finansowej, stosuje się metodę DCF.

W ramach analizy finansowej należy wykonać następujące kroki:

  • Określenie założeń do analizy: Należy określić m.in. czy analiza będzie przeprowadzana w cenach stałych czy bieżących, netto czy brutto, uwzględniając podatki bezpośrednie. Należy również określić stopę dyskontową, okres odniesienia i metodę amortyzacji.
  • Zestawienie przepływów pieniężnych: Dla każdego roku analizy należy zestawić wszystkie wpływy i wydatki związane z projektem.
  • Określenie źródeł finansowania: Należy określić, z jakich źródeł finansowany będzie projekt.
  • Ustalenie wartości wskaźników efektywności finansowej: Na podstawie przepływów pieniężnych należy obliczyć wskaźniki efektywności finansowej projektu, takie jak FNPV/C, FRR/C, FNPV/K i FRR/K.
  • Przeprowadzenie analizy trwałości finansowej: Analiza trwałości finansowej ma na celu sprawdzenie, czy projekt będzie miał zapewnioną płynność finansową w całym okresie odniesienia.

Szczegółowe wytyczne znajdują się w:

Kolejne kroki do przygotowania studium wykonalności

Usługi consultingowe

ZEFE.ORG - rok założenia 1990 - pozyskaliśmy dotacje dla projektów o wartości ponad 250 mln zł

Pozyskiwanie funduszy unijnych

konsultacja w zakresie funduszy unijnych

Analizy eknomiczne i finansowe

Badania i analizy rynku

Oceny środowiskowe i techniczne

Kategorie

NazwaSymbolCena bruttoZamów
Studium wykonalności
Wstępne studium wykonalności
Konsultacja w zakresie funduszy unijnych

studium przypadku

Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie we współpracy z ZEFE.ORG przygotował studium wykonalności i wniosek o dofinansowanie projektu Zabezpieczenie przed powodzią miasta Rzeszowa i gminy Tyczyn poprzez kształtowanie koryta rzeki Strug" ubiegającego się o dotację w ramach programu POIiŚ.

Istotą przedsięwzięcia jest poprawa bezpieczeństwa powodziowego w dolinie rzeki Strug (dopływ Wisłoka), w jej dolnym odcinku, od ujścia - w stronę m. Tyczyn, powiat Rzeszów. Jest to nieobwałowany odcinek rzeki, zaś część zabudowy mieszkalnej znajduje się w strefie wylewów wody z koryta. Zamiarem Inwestora jest zlikwidowanie, a przynajmniej radykalne ograniczenie zagrożenia dla posesji i innej zabudowy zlokalizowanej w dolinie rzeki.

więcej

infolinia ZEFE.ORG
814 608 814

studia wykonalności
wnioski o dotację
dotacje na projekty B+R
dotacje na projekty OZE
pozyskiwanie dotacji
rozliczanie dotacji

doradztwo w pozyskiwaniu funduszy unijnych

KONTAKT

kod matrycowy

kod matrycowy adresu tej strony