Na jakie pytania odpowiada studium wykonalności?
Studium wykonalności ma udowodnić zasadność realizacji projektu i wykazać, że wybrano optymalny zakres i najkorzystniejszy wariant. Studium powinno wykazać wykonalność projektu w obszarach technicznym, finansowo-ekonomicznym, prawnym, organizacyjnym oraz środowiskowym.
ZEFE.ORG - rok założenia 1990 - ponad 30 lat doświadczeń
Pozyskaliśmy dotacje dla projektów o wartości ponad 250 mln zł.
Wykonujemy studia wykonalności i analizy ekonomiczne. Pozyskujemy dotacje dla firm, dotacji dla samorządów oraz granty i dotacje dla instytucji naukowych na projekty OZE i projekty B+R.
- doradztwo na etapie tworzenia koncepcji projektu w oparciu o kryteria wyboru projektów, tak aby maksymalizować szanse na uzyskanie dofinansowania
- przygotowanie wniosku o dofinansowanie
- przygotowanie studium wykonalności
- przygotowanie analizy kosztów i korzyści
- przygotowanie analiz finansowo - ekonomicznych
- przygotowanie wymaganych załączników (bez dokumentów i zezwoleń formalno – prawnych, technicznych czy informatycznych)
- pomoc w kompletacji pozostałych załączników oraz złożeniu wniosku o dofinansowanie
- wsparcie na etapie oceny projektu, bieżący kontakt z instytucją oceniającą w celu wyjaśniania uwagi, odpowiedzi na uwagi, itp.
infolinia (+48) 814 608 814
Studium wykonalności odpowiada na następujące pytania:
- Czy przedsięwzięcie może zostać zrealizowane przy użyciu dostępnej technologii?
- Czy realizacja przedsięwzięcia przyniesie określone korzyści społeczno-gospodarcze?
- Czy realizacja przedsięwzięcia jest możliwa w istniejących uwarunkowaniach organizacyjnych i prawnych wnioskodawcy?
- Czy wnioskodawca jest w stanie przeprowadzić proces inwestycyjny i zapewnić utrzymanie produktów przedsięwzięcia w fazie eksploatacji?
- Czy przedsięwzięcie można w pełni zrealizować w zakładanym czasie i zasobach, przy określonym poziomie ryzyka?
- Jaka jest podstawa prawna funkcjonowania systemów informatycznych objętych projektem?
- Czy i w jaki sposób systemy realizowane w ramach projektu będą wykorzystywane na potrzeby funkcjonowania rejestru publicznego?
- Czy realizacja projektu wynika z konieczności dostosowania/dołączenia krajowych systemów informatycznych do systemów w innych krajach UE / funkcjonujących na szczeblu wspólnotowym?
- Czy systemy realizowane w ramach projektu będą interoperacyjne?
- Czy system będzie służył prezentacji zasobów informacji?
- Czy przyjęte rozwiązania informatyczne i techniczne zapewniają bezpieczeństwo przetwarzania danych?
W studium wykonalności należy przedstawić analizę SWOT dla wnioskodawcy i partnerów wnioskodawcy, w obszarze związanym z realizowanym projektem. Należy również opisać sposób wyboru partnerów w projekcie, stosunki prawno-własnościowe między stronami projektu oraz podział ról. Należy przedstawić uzasadnienie wykonalności projektu w obszarze organizacyjnym i prawnym w określonym czasie, przy wykorzystaniu określonych zasobów i zgodnie z harmonogramem. Należy również wskazać, w jakim modelu inwestycyjnym wnioskodawca zrealizuje przedsięwzięcie. W studium należy wykazać gotowość do realizacji projektu pod względem zgodności z otoczeniem prawnym.
W ramach analizy technicznej należy wykazać, że projekt jest wykonalny pod względem technicznym, określić optymalny kształt i zakres projektu, a także, że wybrane rozwiązania są zgodne z najlepszymi praktykami.
Należy również oszacować koszty i korzyści projektu z punktu widzenia całej społeczności. Analiza ta powinna uwzględniać specyfikę projektu, zakres informacji wymaganych dla danego konkursu, a także zapisy wytycznych w zakresie przygotowania projektów inwestycyjnych.
W studium wykonalności należy wskazać dokumenty, z których korzystano, źródła danych i definicje pojęć.
Dodatkowe informacje
W przypadku, gdy studium ze względu na specyfikę przedsięwzięcia bada inne obszary wykonalności (rynkową, środowiskową czy kulturową) należy wskazać miejsce w studium, gdzie znajdują się analizy wykonalności w powyższych aspektach. Studium wykonalności może zawierać dodatkowe informacje nie wskazane w zaleceniach.
O szczegółowym zakresie informacji wymaganych w studium wykonalności decydują kryteria wyboru projektów dla danego konkursu. Treści nie ujęte w studium wykonalności a niezbędne dla oceny projektu mogą zostać przedstawione we wniosku o dofinansowanie lub w załącznikach.
Do studium wykonalności wymagany jest załącznik obliczeniowy w formie arkusza kalkulacyjnego.
Do pobrania
- Studium wykonalności - przykładowy dokument opracowany przez ZEFE.ORG
- Studium wykonalności - oferta ZEFE.ORG wykonania dokumentu
Kolejne kroki do przygotowania studium wykonalności
- Spójrz na wytyczne oraz wzorocowe i przykładowe studia wykonalności
- Zobacz przykładowe studium wykonalności wykonane przez ZEFE.ORG
- Przejrzyj listę przygotowanych studiów wykonalności
- Sprawdź referencje ZEFE.ORG
- Zapytaj ZEFE.ORG o przygotowanie studium wykonalności dla Twojego projektu
Narodowe Centrum Badawcze Mikrosystemów i Nanotechnologii Elektronicznych MINTE
Niniejszym potwierdzamy, w sierpniu 2008 roku firma Structum Sp z o.o. zrealizowała na zlecenie Instytutu Technologii Elektronowej. Al. Lotników 32/46 02-668 w Warszawie studium wykonalności dla tematu pt. Narodowe Centrum Badawcze Mikrosystemów i Nano technologii Elektronicznych „MINTE". Projekt został złożony do współfinansowania przez Unię Europejską w ramach programu POIG. Opracowanie zostało wykonane rzetelnie w terminie przewidzianym umową. Polecamy firmę konsultingową Structum Sp. z o.o. z Lublina jako wiarygodnego usługodawcę.
studium przypadku
Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK / IIMCB) utworzony na mocy międzynarodowej umowy pomiędzy Rządem RP a UNESCO, jak i dedykowanej ustawy sejmowej z 1997 roku. Na zlecenie MIBMiK w listopadzie 2023 firma consultingowa ZEFE.ORG przygotwała studium wykonalności dla projektu pn. "Infrastruktura Badawcza Molekuł i Komórek (IBMiK)".
Projekt o budżecie ponad 100 mln zł ma na celu wzmocnienie potencjału badawczego i innowacyjnego Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK) oraz pogłębienie współpracy z przedsiębiorstwami, poprzez rozbudowę infrastruktury badawczej oraz podnoszenie kompetencji personelu badawczego w zakresie zarządzania wykorzystaniem powstałej infrastruktury badawczej i transferu technologii.
infolinia ZEFE.ORG studia wykonalności |
||