Poddziałanie VI.1.2 Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury
Ogłaszamy Konkursu dla naboru nr RPLD.06.01.02-IZ.00-10-001/17 wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Osi priorytetowej VI Rewitalizacja i potencjał endogeniczny regionu Działania VI.1 Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury, Poddziałania VI.1.2 Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
[accordion][item title="Termin składania wniosków"]
Wnioski można składać w terminie od dnia 11 września 2017 r. do dnia 29 września 2017 r.
(w godz. 08:00-15:00).
[/item][item title="Miejsce składania wniosków"]
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
Departament ds. Regionalnego Programu Operacyjnego
ul. Traugutta 21/23
90-113 Łódź
(pokój 1009 – X piętro)
[/item][item title="Sposób składania wniosków"]
Wniosek należy złożyć do Instytucji Zarządzającej RPO WŁ 2014-2020, na który składa się podpisany formularz wniosku wraz z niezbędnymi załącznikami:
w wersji papierowej oraz elektronicznej (zgodnie z § 5 pkt 2 Regulaminu Konkursu) osobiście w godzinach pracy urzędu (poniedziałek - piątek: 8.00-15.00) lub wysłać listem poleconym / przesyłką kurierską na wskazany powyżej adres urzędu (zgodnie z § 5 pkt 12 Regulaminu Konkursu).Szczegółowe zasady składania wniosków o dofinansowanie są dostępne w § 5 Regulaminu Konkursu.
[/item][item title="Kto może składać wnioski"]
Podmiotami, które mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach Poddziałania VI.1.2 Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 są podmioty wskazane w pkt. 10 Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 dla Poddziałania VI.1.2 Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury
[/item][item title="Na co można otrzymać dofinansowanie"]
Konkurs obejmuje typy projektów wymienione w pkt 9 opisu Działania VI.1 Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury, Poddziałania VI.1.2 Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury zamieszczonego w SZOOP RPO WŁ na lata 2014-2020 oraz w § 2 pkt 5 Regulaminu Konkursu tj.:
W ramach w/w typu wyłącznie jako element projektu mogą być realizowane następujące przedsięwzięcia:
- zakup wyposażenia niezbędnego do zachowania pełnionych funkcji kulturalnych lub nadania funkcji kulturalnych,
- prace polegające na zagospodarowaniu otoczenia wokół zabytku (jeżeli to otoczenie jest wpisane do rejestru zabytków),
- konserwacja i restauracja zabytków ruchomych, w tym przede wszystkim muzealiów, starodruków, zbiorów piśmienniczych, archiwaliów, księgozbiorów,
- wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w zakresie zwiększenia dostępu do kultury oraz digitalizacja zasobów dziedzictwa kulturowego i ich udostępnienie,
- ochrona zabytku przed zagrożeniami (w szczególności w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych, przeciwwłamaniowych). Roboty budowlane w obiektach instytucji kultury (z wyłączeniem budowy nowego budynku w określonym miejscu oraz odbudowy), zakup wyposażenia dla instytucji kultury.
W ramach w/w typu wyłącznie jako element projektu mogą być realizowane następujące przedsięwzięcia:
- konserwacja i restauracja zabytków ruchomych, w tym przede wszystkim muzealiów, starodruków, zbiorów piśmienniczych, archiwaliów, księgozbiorów,
- ochrona zasobów przed zagrożeniami (w szczególności w zakresie zabezpieczeń np. przeciwpożarowych, przeciwwłamaniowych),
- wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w zakresie zwiększenia dostępu do kultury, w tym digitalizacja zasobów dziedzictwa kulturowego i ich udostępnienie.
Projekty wsparte w ramach działania muszą wynikać z przeprowadzonej analizy popytu, wskazującej, że ich realizacja przyczyni się do osiągnięcia trwałych i wymiernych korzyści społeczno-gospodarczych, szczególnie w aspekcie wpływu projektu na wzrost atrakcyjności turystycznej regionu, oraz na całoroczną aktywność gospodarczą. Ponadto, dofinansowana w działaniu infrastruktura będzie wykorzystana i zagospodarowana zgodnie z celem niniejszego działania, stanowiąc uzupełnienie dla działań finansowanych z EFS.
Projekty wsparte w ramach działania muszą być zgodne z Programem rozwoju kultury w województwie łódzkim na lata 2014-2020.
[/item][item title="Kryteria wyboru projektów"]
Kryteria wyboru projektów dla Działania VI.1 Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury, Poddziałania VI.1.2 Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury przyjęte przez Komitet Monitorujący RPO WŁ 2014-2020 znajdują się w Załączniku nr 3 do SZOOP RPO WŁ na lata 2014-2020 oraz w Załączniku nr IV do Regulaminu Konkursu.
[/item][item title="Finanse"]
Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach przedmiotowego Konkursu wynosi 2 123 459,26 Euro (słownie: dwa miliony sto dwadzieścia trzy tysiące czterysta pięćdziesiąt dziewięć Euro 26/100), tj. 9 022 366,05 PLN, w tym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 1 651 194,26 Euro (słownie jeden milion sześćset pięćdziesiąt jeden tysięcy sto dziewięćdziesiąt cztery euro 26/100), tj. 7 015 759,29 PLN (kurs Euro = 4,2489 PLN z dnia 29 czerwca 2017 r.)
Warunkiem podpisania z Wnioskodawcą umowy o dofinansowanie projektu jest dostępność środków uzależniona od poniższych zasad.
IOK informuje, iż kwota która może zostać zakontraktowana w ramach zawieranych umów o dofinansowanie projektów w przedmiotowym Konkursie uzależniona jest od aktualnego w danym miesiącu kursu euro oraz wartości algorytmu wyrażającego w PLN miesięczny limit środków wspólnotowych oraz krajowych możliwych do zakontraktowania. Otrzymanie przez Wnioskodawcę informacji o wybraniu do dofinansowania nie jest równoznaczne z podpisaniem umowy/decyzji o dofinansowanie projektu.
Maksymalny poziom dofinansowania UE wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu wynosi 85% (w przypadku projektów objętych pomocą publiczną lub pomocą de minimis poziom dofinansowania wynikać będzie z odrębnych przepisów prawnych, jednak nie może być wyższy niż poziom określony w punkcie 24 SZOOP RPO WŁ na lata 2014-2020), a maksymalny % poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu (środki UE + ewentualne współfinansowanie z budżetu państwa lub innych źródeł przyznane Beneficjentowi przez właściwą instytucję) wynosi 87% - w przypadku projektów rewitalizacyjnych.W przypadku projektów, w których wszystkie wydatki kwalifikowalne objęte są pomocą publiczną lub pomocą de minimis lub odnoszą się do generowania dochodu w rozumieniu art. 61 rozporządzenia ogólnego dofinansowanie udzielone będzie wyłącznie ze środków UE na poziomie nie wyższym niż wskazany w 24 SZOOP RPO WŁ na lata 2014-2020.
Należy przy tym wskazać na zastrzeżenie, wynikające z treści Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Łódzkiego (art. 9k ust. 2 pkt 1 lit. a aneksu nr 1 do Kontraktu Terytorialnego, z uwzględnieniem zmian wprowadzonych aneksem nr 2), iż maksymalny udział budżetu państwa w finansowaniu wydatków kwalifikowalnych w ramach danego projektu nie może wynosić więcej niż 10 % - dotyczy to projektów rewitalizacyjnych w zakresie komponentów nie objętych pomocą publiczną, pomocą de minimis oraz generowaniem dochodu. Minimalny udział wkładu własnego Wnioskodawcy wynosi 13% wydatków kwalifikowanych projektu w przypadku projektów rewitalizacyjnych i 15% w przypadku pozostałych projektu (przypadku projektów objętych pomocą publiczną lub pomocą de minimis lub projektów generujących dochód poziom wkładu własnego beneficjenta zależny będzie od pozmiomu dofinansowania ustalonego z uwzględnieniem odrębnych przepisów prawnych i zapisów punktu 24 oraz 25 SZOOP RPO WŁ na lata 2014-2020) oraz 100 % wydatków niekwalifikowanych projektu. Maksymalna wartość projektu wynosi poniżej 2 000 000 EUR w przypadku określonym w punkcie 10 lit. B SZOOP RPO WŁ na lata 2014-2020 oraz 5 000 000 EUR wyłącznie w przypadku określonym w punkcie 10 lit. A oraz lit. C. Przeliczenia na równowartość wyrażoną w PLN należy dokonać po kursie wskazanym w § 3 ust. 1 Regulaminu.
W przypadku wystąpienia pomocy publicznej lub pomocy de minimis wsparcie udzielane będzie zgodnie z właściwymi przepisami prawa unijnego i krajowego dotyczącymi zasad udzielania tej pomocy, obowiązującymi w momencie udzielania wsparcia.
[/item][item title="Niezbędne dokumenty"]
Regulamin Konkursu546.22 KB
Wzór formularza wniosku o dofinansowanie543.5 KB
(Załącznik nr I do Regulaminu Konkursu)
Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie287.91 KB
(Załącznik nr II do Regulaminu Konkursu)
Wzór umowy o dofinansowanie533.31 KB
(Załącznik nr III do Regulaminu Konkursu)
Kryteria wyboru projektów289.16 KB
(Załącznik nr IV do Regulaminu Konkursu)
Lista wskaźników rezultatu bezpośredniego i produktu306.08 KB
(Załącznik nr V do Regulaminu Konkursu)
Zasady przygotowania Studium Wykonalności488.78 KB
(Załącznik nr VI do Regulaminu Konkursu)
Wniosek o dofinansowanie projektu należy sporządzać z uwzględnieniem następujących dokumentów:
Ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020; Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, przyjętego decyzją Komisji Europejskiej z dnia 18 grudnia 2014 roku; Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, przyjętego Uchwałą Zarządu Województwa Łódzkiego Nr 103/16 z dnia 5 lutego 2016 r. w sprawie przyjęcia Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 (z późn. zm.); Wytycznych programowych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.[/item][item title="Środki odwoławcze przysługujące składającemu wniosek"]
Wnioskodawca, którego wniosek otrzymał ocenę negatywną w terminie 14 dni od dnia otrzymania o tym informacji, może złożyć do IZ RPO WŁ, zgodnie z pouczeniem, pisemny protest zawierający zgodnie z art. 54 ust. 2 Ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020:
Przez ocenę negatywną należy rozumieć, zgodnie z art. 53 ust. 2 Ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 ocenę w zakresie spełniania przez projekt kryteriów wyboru projektów, w ramach której:
projekt nie uzyskał minimum punktowego lub nie spełnił kryteriów wyboru projektów, na skutek czego nie może być wybrany do dofinansowania lub skierowany do kolejnego etapu oceny; projekt spełnił kryteria wyboru projektów i uzyskał minimum punktowe, umożliwiające wybranie go do dofinansowania, jednak dofinansowanie nie jest możliwe z uwagi na wyczerpanie w ramach Konkursu przeznaczonych na ten cel środków, o których mowa w art. 41 ust.2 pkt 8 Ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 i wskazanych w § 3 pkt 1 niniejszego Regulaminu.Szczegółowe informacje odnośnie procedury odwoławczej są dostępne w § 8 Regulaminu Konkursu.
[/item][item title="Pytania i odpowiedzi"]
W sprawach dotyczących Działania VI.1 Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury, Poddziałania VI.1.2 Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury informacji udzielają Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich w Województwie Łódzkim.
[/item][/accordion]
zobacz więcej: aktualności ekonomiczne i finansowe oraz aktualności o funduszach europejskich.
ZEFE.ORG - rok założenia 1990 - ponad 30 lat doświadczeń - wartość zrealizowanych projektów - ponad 250 mln zł
Działalność Zespołu Ekspertów Funduszy Europejskich ZEFE.ORG obejmuje:
- doradztwo w zakresie funduszy europejskich
- pozyskiwanie funduszy unijnych
- usługi consultingowe dla biznesu (pozyskiwanie dotacji, ebiznes, rozwój pracowników, optymalizacja procesów, ekologia, dotacje na projekty OZE, dotacje na projekty B+R)
- pozyskiwanie grantów i dotacji dla instytucji naukowych
- pozyskiwanie dotacji dla samorządów i stowarzyszeń
- pomoc przy wdrażaniu innowacji (innowacje produktowe, organizacyjne, marketingowe i organizacyjne, zaświadczenia o innowacyjności, optymalizacja produktów i usług, optymalizacja procesów)
Oferujemy profesjonalne usługi consultingowe:
- doradztwo na etapie tworzenia koncepcji projektu - przygotowujemy wnioski dopasowane do systemu oceny projektów w konkursach - maksymalizujemy punktację projektów i podnosimy szanse na pozyskanie dofinansowania
- pozyskiwanie dotacji
- wykonanie studium wykonalności
- przygotowanie oceny oddziaływania na środowisko
- napisanie wniosku o dotację
- rozliczanie dotacji
- wykonanie analizy ekonomicznej projektu
- wykonanie analiza opłacalności inwestycji lub projektu
- wdrożenie systemów zarządzania jakością ISO, HACCP, BRC, IRIS
studium przypadku
Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK / IIMCB) utworzony na mocy międzynarodowej umowy pomiędzy Rządem RP a UNESCO, jak i dedykowanej ustawy sejmowej z 1997 roku. Na zlecenie MIBMiK w listopadzie 2023 firma consultingowa ZEFE.ORG przygotwała studium wykonalności dla projektu pn. "Infrastruktura Badawcza Molekuł i Komórek (IBMiK)".
Projekt o budżecie ponad 100 mln zł ma na celu wzmocnienie potencjału badawczego i innowacyjnego Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK) oraz pogłębienie współpracy z przedsiębiorstwami, poprzez rozbudowę infrastruktury badawczej oraz podnoszenie kompetencji personelu badawczego w zakresie zarządzania wykorzystaniem powstałej infrastruktury badawczej i transferu technologii.
infolinia ZEFE.ORG studia wykonalności |
||