FAQ ekologia

Wersja do druku Poleć znajomemu

Pozyskanie zielonych certyfikatów, sekwestracja CO2

Pozyskanie zielonych certyfikatów

Pozyskanie zielonych certyfikatów to proces uzyskiwania dokumentów, które potwierdzają, że określona ilość energii elektrycznej została wyprodukowana ze źródeł odnawialnych (OZE). Inaczej mówiąc, są one dowodem na to, że energia pochodzi z "czystych" źródeł, takich jak wiatr, słońce, woda czy biomasa.

więcej »

Zielone certyfikaty

Zielone certyfikaty, zwane również świadectwami pochodzenia, są instrumentem wsparcia dla energii elektrycznej produkowanej ze źródeł odnawialnych (OZE). Potwierdzają one, że określona ilość energii została wytworzona ze źródeł odnawialnych, takich jak wiatr, słońce, woda czy biomasa. Obrót tymi certyfikatami umożliwia producentom OZE uzyskanie dodatkowego przychodu, a firmom energetycznym wywiązanie się z obowiązku udziału energii odnawialnej w swoim portfelu.

więcej »

Biowęgiel

Biowęgiel to substancja podobna do węgla drzewnego, która powstaje w procesie pirolizy z biomasy. Jest to proces termicznego rozkładu materiałów organicznych w warunkach beztlenowych. Biomasa używana do produkcji biowęgla może pochodzić z różnych źródeł, takich jak odpady rolnicze, leśne, rośliny energetyczne,

więcej »

Sekwestracja dwutlenku węgla

Sekwestracja dwutlenku węgla (ang. Carbon Capture and Storage, CCS) to proces wychwytywania dwutlenku węgla (sekwestracja CO2) z różnych źródeł, takich jak biomasa, elektrownie, fabryki czy bezpośrednio z atmosfery, a następnie jego trwałego składowania, aby zapobiec jego uwalnianiu do atmosfery i tym samym ograniczyć efekt cieplarniany.

więcej »

studium przypadku

Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie we współpracy z ZEFE.ORG przygotował studium wykonalności i wniosek o dofinansowanie projektu Zabezpieczenie przed powodzią miasta Rzeszowa i gminy Tyczyn poprzez kształtowanie koryta rzeki Strug" ubiegającego się o dotację w ramach programu POIiŚ.

Istotą przedsięwzięcia jest poprawa bezpieczeństwa powodziowego w dolinie rzeki Strug (dopływ Wisłoka), w jej dolnym odcinku, od ujścia - w stronę m. Tyczyn, powiat Rzeszów. Jest to nieobwałowany odcinek rzeki, zaś część zabudowy mieszkalnej znajduje się w strefie wylewów wody z koryta. Zamiarem Inwestora jest zlikwidowanie, a przynajmniej radykalne ograniczenie zagrożenia dla posesji i innej zabudowy zlokalizowanej w dolinie rzeki.

więcej

infolinia ZEFE.ORG
814 608 814

studia wykonalności
wnioski o dotację
dotacje na projekty B+R
dotacje na projekty OZE
pozyskiwanie dotacji
rozliczanie dotacji

doradztwo w pozyskiwaniu funduszy unijnych

KONTAKT

kod matrycowy

kod matrycowy adresu tej strony