FAQ ekologia
Pozyskanie zielonych certyfikatów, sekwestracja CO2
Pozyskanie zielonych certyfikatów
Pozyskanie zielonych certyfikatów to proces uzyskiwania dokumentów, które potwierdzają, że określona ilość energii elektrycznej została wyprodukowana ze źródeł odnawialnych (OZE). Inaczej mówiąc, są one dowodem na to, że energia pochodzi z "czystych" źródeł, takich jak wiatr, słońce, woda czy biomasa.
więcej »Zielone certyfikaty
Zielone certyfikaty, zwane również świadectwami pochodzenia, są instrumentem wsparcia dla energii elektrycznej produkowanej ze źródeł odnawialnych (OZE). Potwierdzają one, że określona ilość energii została wytworzona ze źródeł odnawialnych, takich jak wiatr, słońce, woda czy biomasa. Obrót tymi certyfikatami umożliwia producentom OZE uzyskanie dodatkowego przychodu, a firmom energetycznym wywiązanie się z obowiązku udziału energii odnawialnej w swoim portfelu.
więcej »Biowęgiel
Biowęgiel to substancja podobna do węgla drzewnego, która powstaje w procesie pirolizy z biomasy. Jest to proces termicznego rozkładu materiałów organicznych w warunkach beztlenowych. Biomasa używana do produkcji biowęgla może pochodzić z różnych źródeł, takich jak odpady rolnicze, leśne, rośliny energetyczne,
więcej »Sekwestracja dwutlenku węgla
Sekwestracja dwutlenku węgla (ang. Carbon Capture and Storage, CCS) to proces wychwytywania dwutlenku węgla (sekwestracja CO2) z różnych źródeł, takich jak biomasa, elektrownie, fabryki czy bezpośrednio z atmosfery, a następnie jego trwałego składowania, aby zapobiec jego uwalnianiu do atmosfery i tym samym ograniczyć efekt cieplarniany.
więcej »studium przypadku
Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK / IIMCB) utworzony na mocy międzynarodowej umowy pomiędzy Rządem RP a UNESCO, jak i dedykowanej ustawy sejmowej z 1997 roku. Na zlecenie MIBMiK w listopadzie 2023 firma consultingowa ZEFE.ORG przygotwała studium wykonalności dla projektu pn. "Infrastruktura Badawcza Molekuł i Komórek (IBMiK)".
Projekt o budżecie ponad 100 mln zł ma na celu wzmocnienie potencjału badawczego i innowacyjnego Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK) oraz pogłębienie współpracy z przedsiębiorstwami, poprzez rozbudowę infrastruktury badawczej oraz podnoszenie kompetencji personelu badawczego w zakresie zarządzania wykorzystaniem powstałej infrastruktury badawczej i transferu technologii.
infolinia ZEFE.ORG studia wykonalności |
||